Facebook Google+ Twitter

Europejska Stolica Kultury 2016. Jakie szanse ma Warszawa?

Ten prestiżowy tytuł nadawany jest co roku dwóm miastom krajów członkowskich UE. W konkursie startują Polska i Hiszpania. Spośród miast tych krajów, Rada Unii Europejskiej wybierze dwa najbardziej zasługujące na miano Stolicy Kultury w 2016.

Warszawa kandyduje do miana Europejskiej Stolicy Kultury. W rankingu "Coolturalne Miasta" sytuuje się na dziewiątym miejscu. / Fot. Rembertów Dzielnica m. st. Warszawy, http://www.rembertow.waw.pl/strona-124-Kultura.htmlGeneza ESK

Projekt "Europejska Stolica Kultury 2016" został po raz pierwszy przedstawiony w 1985 roku, na spotkaniu Rady Unii Europejskiej. Jego pomysłodawcą była grecka minister Melina Mercouri, która poprzez zaangażowanie Europejczyków w inicjatywę kulturalną pragnęła zintegrować kraje unijne.

Pomysł na wybieranie Europejskich Miast Kultury, od 1999 roku nazywanych Europejskimi Stolicami Kultury, spotkał się z zainteresowaniem Europejczyków. Pierwszym miastem, które otrzymało ten chlubny tytuł były Ateny. Obecnie co roku wybierane są dwa spośród państw UE, które mają za zadanie przedstawić kandydatury startujących w konkursie miast. Z każdego z dwóch państw Unia Europejska wybiera jednego zwycięzcę.

Polska i Hiszpania w 2016

W wyścigu o ten prestiżowy tytuł w 2016 roku, bierze udział kilkanaście polskich i hiszpańskich miast. Te, które zasłużą na miano Europejskiej Stolicy Kultury, będą miały sposobność zaprezentowania całej Europie dziedzictwo historyczne swojego regionu i kraju. Udział w konkursie jest świetną okazją do uatrakcyjnienia miasta i wypromowania go nie tylko wśród polskich czy hiszpańskich, ale i zagranicznych turystów.

W gronie polskich miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jak pokazuje raport „Coolturalne Miasta” firmy Press-Service Monitoring Mediów, największym uznaniem cieszy się Toruń. Kolejne na liście są: Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Lublin, Warszawa, Wrocław i Białystok.

Szanse Warszawy

W badaniu jak możemy zauważyć nienajlepiej wypada stolica. Miasto inwestuje w organizowanie festiwali i wydarzeń kulturalnych jak np. Festiwal Warszawska Jesień, Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, czy Warsaw Orange Festiwal. Kładzie nacisk na reklamę telewizyjną w CNN Europe czy TVP3, angażuje również w prace nad promocją miasta zagranicznych specjalistów do spraw kultury. Czy te działania te wystarczą, by pokonać rywali w wyścigu o prestiżowy tytuł Stolicy Kultury 2016?

Okaże się to w drugim kwartale 2012 roku, gdy Rada Unii Europejskiej dokona wyboru zwycięzcy konkursu. Na razie Warszawa powinna skupić się na znalezieniu oryginalnego, charakterystycznego dla niej symbolu oraz na zainteresowaniu dążeniem do zdobycia tytułu samych mieszkańców, którzy jak się okazuje często nie wiedzą nawet o uczestnictwie stolicy w konkursie.

WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

odp: ŻADNYCH.

Komentarz został ukrytyrozwiń
UsiaCieslik
  • UsiaCieslik
  • 08.05.2011 19:26

Kto lubi Anie Wyszkoni i Iwone Węgrowską ? ? ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
UsiaCieslik
  • UsiaCieslik
  • 08.05.2011 19:24

ile państw skupia unia europejska?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.