Facebook Google+ Twitter

Europejska Stolica Kultury 2016 - konferencja prasowa w Łodzi

Współautorzy: Krzysztof Ostanówko

14 października odbyła się w Łodzi konferencja prasowa poświęcona decyzji Komisji Selekcyjnej, która dokonała wyboru kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Jeden z logotypów kampanii "Łódź Europejska Stolica Kultury" / Fot. Łódź Europejska Stolica Kultury / Fot. logogodz. 13.33 - Wczoraj podjęto decyzję, że projekt i tak będzie realizowany. "Nie możemy zmarnować tego potencjału". Wkrótce odbędzie się otwarte spotkanie dla Łodzian, które pozwoli na dyskusję nt. tego co dalej.

godz. 13.31 - Dowiadujemy się, że oficjalnie ŁESK przestaje istnieć, gdyż rozwiązana zostaje umowa z UM, która miała być przedłużona, jeśli miasto wejdzie na tzw. "krótką listę".

godz. 13.30 - Candrowicz: "Ten projekt nie jest projektem promocyjnym. Jest też projektem gospodarczym". "To logo na Państwa koszulkach - bezcenne. Tego nie możemy obliczyć".

godz. 13.26 - Jak bumerang wracają pytania o to, ile wyniosły koszty realizacji projektu i aplikacji. Wiesława Zewald podała, iż przy podpisaniu umowy z Łódź Art Center wymieniono kwotę w wysokości 2,5 mln złotych na ten rok i około 200-300 tys. złotych z Wydziału Kultury.
Krzysztof Candrowicz - dyrektor Łódź Art Center / Fot. Krzysztof Ostanówko

godz. 13.25 - "Niech mi ktoś pokaże inne takie miasto w Europie, które zbudowało swoją potęgę w 100 lat (...) Jeżeli są malkontenci z tyłu, to jest to ich problem."

godz. 13.24 - Przybywa ludzi. Atmosfera robi się gorąca.

godz. 13.20 - Organizatorzy zapewniają o tym, że w budżecie miasta zabezpieczone są środki na Specjalną Strefę Sztuki.

godz. 13.19 - Dziennikarze zainteresowani są tym, czy Komisja pytała o utracone festiwale. Okazuje się, że takie pytania padły. Reprezentacja Łodzi nie unikała odpowiedzi, mówiąc m.in. o tym, iż miasto starało się do końca zatrzymać je u siebie.

godz. 13.14 - Padają pierwsze pytania od dziennikarzy. Jędrzej Słodkowski (Gazeta Wyborcza) pyta przybyłych polityków m.in. o to, czy partie wesprą realizowanie projektu, także w kwestii finansowej. Dariusz Joński deklaruje pomoc.

godz. 13.11 - Padły słowa gratulacji dla miast, które dostały się na krótką listę oraz podziękowania za słowa otuchy i wsparcia.

godz. 13.10 - Organizatorzy poinformowali, że około godziny 14 na stronie ŁESK 2016 pojawi się aplikacja, którą Łódź złożyła w konkursie.

godz. 13.07 - Krzysztof Candrowicz: "Nie mówmy o polityce. Ten projekt nie jest polityczny. Jest ludzki."

godz. 13.06 - Krzysztof Candrowicz: "Dokonała się rewolucja w myśleniu o Łodzi", "To dopiero początek".

godz. 13.05 - Spontaniczne okrzyki "Nic się nie stało" i "Jedziemy dalej" przerwały na chwilę tok konferencji.

godz. 13.03 - Wśród zebranych są m.in. Wiesława Zewald, Dariusz Joński, Krzysztof Candrowicz i ekipa Łódź Art Center. Organizatorzy konferencji podziękowali wszystkim tym, którzy brali udział w tworzeniu aplikacji i wspierali projekt.

godz. 13 - Blisko sto osób przybyło do Centrum "Prexer" na konferencję poświęconą utracie szansy Łodzi na tytuł ESK. Nastroje są bojowe.

__________

O co chodzi?

"Zapraszamy wszystkich, dla których przyszłość Łodzi jest najważniejsza" - czytamy na stronie lodz2016.pl. Słowa te zamykają zaproszenie na konferencję prasową, która odbędzie się 14 października o godz. 13 w Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego "Prexer" przy ul. Pomorskiej 39/41.

Przypomnijmy - wczoraj o godz. 17 Komisja Selekcyjna podała skróconą listę miast, kandydujących do / Fot. Anna Korzon tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wśród nich zabrakło "pewniaka" - Łodzi. Decyzja wywołała burzę wśród internautów, którzy domagają się odpowiedzi na jedno pytanie: "Dlaczego?".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

owall
  • owall
  • 02.11.2011 18:50

bardzo fajny artykul jest na http://kulturaviva.pl/pl/strona-glowna/krzysztof-kieslowski-we-wspomnieniach-krzysztofa-piesiewicza,525.html
gdzie Krzysztof Kieślowski opowiada swoja przygode z filmami i spotkania np z Krzysztofem Piesiewiczem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Maj
  • Lidia Maj
  • 21.06.2011 14:32

również polecam stronę www.culture.pl mnóstwo wydarzeń kulturalnych, w różnych miastach Polski i to w tym roku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamila Kucyk
  • Kamila Kucyk
  • 19.06.2011 13:58

Polska objęła patronat nad wydarzeniami kulturalnymi w Europie . W końcu w Europie odbywają się polskie przedstawienia .Wejdz : culture.pl a dowiesz się więcej )))

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam adas
  • adam adas
  • 12.06.2011 18:41

Polska objęła patronat nad wydarzeniami kulturalnymi w Europie. Jest to
Prezydium polski w Unii Europejskiej www.culture.pl
jest to wazne wydarzenie
dla kazdego Polaka i powinnismy brac w nich udzial :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wrocławski Krasnoludek
  • Wrocławski Krasnoludek
  • 15.10.2010 00:10

Wrocław wygra bo jest najlepszy - czujemy to w kościach! My krasnoludki z całej siły kibicujemy Wrocławiowi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafał, czytałem i tym bardzie optuję za. Uważam to za normalne i sprawiedliwe. Kochając swoje miasto, jestem w tym względzie szowinistą (w odniesieniu do Wrocławia), to muszę przyznać + dążeniom Lublina w tej walce, Białemustokowi w innej i Rzeszowowi w jeszcze innej. Polska, to nie tylko Wrocław(zawsze na I miejscu), Warszawa, Łódź i Poznań, Gdańsk i Szczecin, Katowice i Kraków. To także Lublin, Białystok, Rzeszów i Kielce, Tarnów. Przecież jeden kraj:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, na tym to polega. :P
No a poza tym - Łódź ma rewelacyjny (i rewolucyjny) ogonek. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

„Każda pliszka swój ogonek chwali” :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Irku w imieniu swoim i całej Polski B :P A tak poważnie, nam naprawdę nie trzeba z litości przyznawać tego tytułu - my coraz bardziej wykorzystujemy nasz potencjał styku Wschodu z Zachodem. A i imprezy mamy przednie, już linkowałem pod innym materiałem do długiej litanii naszych zasług :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Patryk - Pokaż mi dowody takiego poparcia i zaangażowania mieszkańców Wrocławia, które przerośnie nasze. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.