Facebook Google+ Twitter

Europejska straż graniczna?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 22:56

Francja chce, by służby graniczne unijnych krajów ściślej ze sobą współpracowały i zajmowały się zewnętrznymi granicami Wspólnoty.

Władzom w Paryżu marzyłoby się zapewne docelowo utworzenie europejskiego korpusu służby granicznej, ale na to nie będzie zgody nowych krajów Unii. Polska na przykład nie wyobraża sobie, by jej granic pilnowały służby innych państw.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk powiedział, że na razie propozycja europejskiego korpusu nie jest rozpatrywana, ale jeśli się pojawi, to Warszawa będzie przeciwko. Jak podkreślił, europejska straż graniczna oznaczałaby zdjęcie odpowiedzialności z krajów członkowskich za ochronę granic i przekazanie tych kompetencji Unii Europejskiej. Piotr Stachańczyk zwrócił uwagę, że takiej procedury nie ma w żadnych aktach prawnych ani dokumentach.

Wiceminister Stachańczyk podkreślił, że pomysł utworzenia europejskiego korpusu służby granicznej byłby trudny do zrealizowania nie tylko ze względów prawnych, ale i czysto praktycznych. Jak wyjaśnił, połowa sukcesów polskiej straży granicznej to znajomość ludzi i znajomość terenu. Wprowadzanie osób nie znających ani miejsca, ani ludzi wydaje się zabiegiem kontrproduktywnym - uważa wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Propozycja utworzenia europejskiego korpusu służby granicznej pojawiła się przed dziesięcioma laty i od razu wzbudziła kontrowersje. Teraz powraca co jakiś czas, ale nikt nie odważył się rozpocząć poważnej dyskusji na ten temat. Świadoma sprzeciwu Francja proponuje więc na razie tylko pogłębioną współpracę służb granicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.