Facebook Google+ Twitter

Europejski Dzień przeciw karze śmierci

W piątek już po raz drugi w Polsce obchodziliśmy dzień przeciw karze śmierci. Dzień ten został ustanowiony 10 października 2007 roku przez Radę Europy. W tym roku położono nacisk na Prawa Człowieka. Pomyłki sądowe, ustrój demokratyczny, etyka i religia oraz humanitaryzm są argumentami przeciw stosowaniu kary śmierci na świecie.

Róg ul. Jasnej i Świętokrzyskiej w Warszawie. Miejsce akcji / Fot. fot. Monika BabulaJuż po raz drugi w Polsce 10 października obchodzony był Europejski Dzień przeciw karze śmierci. W stolicy, na rogu ul. Jasnej i Świętokrzyskiej przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej każdy mógł wyrazić swoje zdanie na temat winy i kary ostatecznej, jaką jest egzekucja.

Punkt, w którym Halina Bortnowska, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wraz ze świtą studentów rozmawiała z przechodniami o karze śmierci, zbierała podpisy przeciwników tej egzekucji na świecie, był otwarty od godz. 10.00 do 20.00.
Pani Halina, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w miarę możliwości rozmawiała z osobami, którym ta akcja nie była obojętna. Nieobojętność wynikała z przyzwolenia na ten okrutny proceder oraz wyraźnego sprzeciwu wobec karania śmiercią.

Amnesty International w obronie studenta
Amnesty International przeciw karze śmierci / Fot. fot. Monika Babula
Natomiast na Krakowskim Przedmieściu pod pomnikiem Kopernika o godz. 16.30 odbył się happening w obronie Sayeda Kambaksha, studenta z Afganistanu, który został skazany przez tamtejsze władze na karę śmierci za bluźnierstwo. Sayed jest dziennikarzem, który opublikował informacje o sytuacji kobiet w Islamie dołączając swój komentarz. Wolontariusze z Amnesty International zbierali również podpisy pod petycją w jego obronie. Więcej o tej sprawie: www.amnesty.org.pl Podpisy pod petycją można było również składać na rogu ul. Jasnej i Świętokrzyskiej.

Śmierć z punktu widzenia

Jeśli chodzi o śmierć bliskiej osoby, ona zawsze jest zlepkiem sprzecznych odczuć, tj.: rozpaczy, smutku, bólu, cierpienia, pustki. Złość i nienawiść, ale też żądza zemsty chcą śmierci zabójcy ofiary. Czy mamy prawo selekcjonować ludzi, osądzać, kto na nią zasługuje, a kto ostatecznie powinien gnić w więzieniu.

Kara śmierci - jak najbardziej
Dyskusja przeciwnika ze zwolennikiem kary śmierci / Fot. fot. Monika Babula
- Kara śmierci dla mordercy - grzmiał starszy pan. - Wytępić zło i niesprawiedliwość. W Polsce nie ma prawa i sprawiedliwości - zaznaczał.
Ktoś z tyłu, niechętny idei tego dnia powiedział tylko: - Za, za, za. Był za wprowadzeniem kary śmierci, jednak nie podał argumentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.