Facebook Google+ Twitter

Europejski Kongres Gospodarczy 2011. Drugi dzień kongresu

Katowice są już po drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011. Blisko pół tysiąca panelistów na 50 różnych debatach i sesjach dyskutowało o problemach nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej.

Jedna z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 / Fot. Materiały prasowePonad 10 sesji drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 w Katowicach poświęconych było tematyce energetycznej. Mówiono m.in. o wyzwaniach i szansach polskiej oraz europejskiej branży energetycznej oraz funkcjonowaniu i kwestiach regulacji rynku energetycznego w Polsce i Europie. Nie zapomniano również o europejskim systemie przesyłu gazu – idei gazowego korytarza północ-południe.

W dyskusjach dedykowanych energetyce udział wzięli m.in.: Jerzy Buzek (Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Rady Patronackiej Kongresu), Mikołaj Budzanowski (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa) oraz Günter Verheugen (Komisarz UE Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w latach 2004-2010, Komisarz UE ds. Rozszerzenia w latach 1999-2004).

Koniecznie czytaj też: Europejski Kongres Gospodarczy 2011. Pierwszy dzień kongresu

Kolejny z głównych bloków tematycznych drugiego dnia kongresu poświęcony był finansom. Dyskutowano o finansach publicznych, funduszach UE i rozwoju regionalnym, systemach finansowych i bankowych UE, inteligentnym banku przyszłości, a także o finansach w samorządach. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Elżbieta Bieńkowska (Minister Rozwoju Regionalnego) i Danuta Hübner (Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim).

Barbara Kudrycka / Fot. Materiały prasowePonadto na kongresie zaprezentowana została strategia „Unii Innowacji” i polskie strategie innowacyjne. Specjaliści obradowali nad kształtem Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, zainaugurowanej podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w 2009 r. Przedstawili też projekty badawczo-wdrożeniowe węzła polskiego CC PolandPlus w wielu obszarach. W ramach tegorocznego EEC odbyło się również wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Oglądaj też fotorelację: EEC 2011. Za kulisami kongresu

W nowej arenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 – w gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w panelu pt. "Uniwersytety w konkurencyjnej gospodarce Europy", odbyła się debata z udziałem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Uczestnicy – rektorzy polskich uczelni wyższych rozmawiali na temat kierunków badań i kształceń oraz zastanawiali się nad porównywalnością kompetencji absolwentów.

Europejski Kongres Gospodarczy 2011 w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W 100 sesjach tematycznych, debatach i wydarzeniach towarzyszących weźmie udział około 6000 gości z Polski i z zagranicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.