Facebook Google+ Twitter

Europejski Kongres Gospodarczy. Protesty związkowców i antyglobalistów

W ciągu zaledwie czterech lat EKG stał się ogromną, otwartą platformą dyskusyjną, dotyczącą tego, co najważniejsze w gospodarce, co najważniejsze w Unii Europejskiej.

 / Fot. Fotogr.Jolanta Maria BudniakRozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2012. Honorowym gościem jest prezydent Rzeczypospolitej. W czwartym już Kongresie bierze udział rekordowa liczba 6 tys. gości. Założeniem organizatorów jest, aby Katowice stały się miejscem dialogu o europejskiej gospodarce. To największa tego typu impreza w Europie.

Prezydent Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu powiedział m.in., że kongres świadczy o randze i znaczeniu Śląska. Wzrost konkurencyjności to warunek rozwoju europejskiej gospodarki. Śląsk to dobre miejsce, by o tym mówić. Tu jest potencjał, w tym naukowy, który jest dobrze wykorzystywany, by przezwyciężyć kryzys.

Jerzy Buzek przypomniał, że na każdym kongresie określany był główny temat. W tym roku to konkurencyjność i wzrost oraz tworzenie miejsc pracy.
Prezydent Komorowski spotkał się dziś rano, przed rozpoczęciem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, ze związkowcami z OPZZ. Związkowcy przekazali prezydentowi swoje postulaty ws. reformy emerytalnej. W przekazanej petycji domagają się natychmiastowego wstrzymania prac nad podniesieniem wieku emerytalnego. Chcą też, by prezydent wycofał się ze złożonej już - zdaniem związkowców - obietnicy natychmiastowego podpisania rządowej ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego.

Mimo spotkania, związkowcy nie zrezygnowali z pikiety przed Centrum Kultury Katowice, gdzie rozpoczął się kongres gospodarczy. Związkowa demonstracja zgromadziła około tysiąca uczestników. Potem miejsce związkowców zajęli biznesmeni ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców.

O wiele skromniej było pod gmachem Teatru Śląskiego, gdzie protestowało kilku antyglobalistów i kilkunastu członków Solidarności. - Biznesmeni się bawią na gruzach naszej gospodarki - krzyczeli związkowcy. - Nie będziemy płacić za wasz kryzys - wołali antyglobaliści.

Jolanta Maria Budniak

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.