Facebook Google+ Twitter

Europejski Kongres MŚP w Katowicach

Europejski Kongres MŚP w Katowicach jest najważniejszym wydarzeniem gospodarczym tej jesieni. Materiał prasowy do publikacji dostarczył organizator Kongresu.

 / Fot. organizatorNAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE GOSPODARCZE TEJ JESIENI
- Europejski Kongres MŚP w Katowicach

Komisarz Unii Europejskiej, ministrowie z kraju i zagranicy, ambasadorzy i konsulowie, kilkudziesięciu posłów, senatorów i europarlamentarzystów, oraz blisko 4 tysiące przedstawicieli świata nauki, samorządu i biznesu – tak na tydzień przed Kongresem przedstawia się lista potwierdzonych gości jednego z największych spotkań sektora MŚP w Europie. Już 12 października w Katowicach rusza piąta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wraz z Współorganizatorami i Współgospodarzami po raz kolejny organizuje wydarzenie, które dostarczy odpowiedzi na wiele pytań, jakie nurtują nie tylko młodych, ale i doświadczonych biznesmenów sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Kongres odbędzie się w dniach 12-14 października, po raz pierwszy w oddanym w tym roku do użytku Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W obliczu nadchodzących wyborów, będzie to również okazja aby zapytać polityków o ich wizję rozwoju polskiej gospodarki oraz podyskutować o niezbędnych zmianach w Polsce.

Wyborcza debata
Podczas debaty polityczno-gospodarczej, która odbędzie się pierwszego dnia Kongresu o godz. 12.00, przedstawiciele poszczególnych partii przedstawią swoje wizje wspierania przedsiębiorczości. Debata z udziałem przedstawicieli wiodących partii politycznych i organizacji biznesowych będzie stanowić platformę dyskusji nad tym jakich zmian potrzebuje polska gospodarka. Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej; Marek Goliszewski, Prezes Business Centre Club; Ryszard Petru, Lider Partii Nowoczesna; Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Adam Szejnfeld, Poseł do Parlamentu Europejskiego i Beata Szydło, Poseł na Sejm RP, Wiceprezes Partii Prawo i Sprawiedliwość.

Znane autorytety i najlepsi eksperci
Od pierwszej edycji znakiem rozpoznawczym Kongresu są najlepsi eksperci ze świata biznesu, nauki i polityki. Wśród tegorocznych prelegentów nie zabraknie znanych autorytetów i liderów opinii. Uczestników Kongresu powitają Współgospodarze wydarzenia: Marszałek Województwa Śląskiego i Małopolskiego, Wojewoda Śląski, Prezydenci Miast: Katowice i Zabrze oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Swoim doświadczeniem podzielą się Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, która wraz z Ministrem Handlu i Przemysłu Arabskiej Republiki Egiptu – Tarekiem Kabilem, otworzą inaugurację Kongresu. Pierwszy dzień Kongresu to również obecność kobiet wyróżniających się na arenie krajowej i międzynarodowej, które stoją na czele największych organizacji: Sophie Le Ray, Głównego Organizatora Ekonomicznego Forum The Global WIL; Marty Marti Carrery, Business Europe, Przewodniczącej Entrepreneurship & SME Committee oraz Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zwieńczeniem wspólnej debaty będzie wręczenie Certyfikatów Honorowych Ambasadorek Przedsiębiorczości Kobiet.

W dyskusji poświęconej współpracy międzynarodowej udział wezmą Ambasadorowie Indii i Stanów Zjednoczonych: Ajay Bisaria i Ryszard Schnepf. Dyskusję będą dotyczyły między innymi atrakcyjności rynków zagranicznych i potencjału inwestorskiego dla polskich przedsiębiorców.
W Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odbędzie się uroczysta Sesja Sejmiku z udziałem prof. Jerzego Buzka, Posła PE, Przewodniczącego Komisji Przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) PE; Marii Wasiak, Ministra Infrastruktury i Rozwoju i dr. Jana Olbrychta, Posła do Parlamentu Europejskiego. Gościem specjalnym Sesji będzie Hannelore Kraft, Premier Nadrenii Północnej Westfalii, który przedstawi przebieg i efekty procesu rewitalizacji w regionie zachodnich Niemiec.

Wśród gości Kongresu nie zabraknie przedstawicieli dużych firm oraz przedsiębiorców sektora MŚP, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Reprezentowane będą zarówno globalne, jak i najbardziej znane polskie marki, m.in.: Tauron, Bank Pekao SA, Grupa Lotos, KGHM Polska Miedź, Google, Bank Zachodni WBK, Lufthansa, Greenpeace, Integer, Ania Kruk, PKN Orlen, CCC SA, ArcelorMittal Poland SA, PKP PLK SA, Groupon i wiele innych.

Sześć różnorodnych ścieżek tematycznych
Na program każdej edycji składa się kilka ścieżek tematycznych, które skupiają wokół siebie poszczególne sesje i wydarzenia. Tak będzie i w tym roku. Pierwsza ze ścieżek nosi nazwę „Innowacyjna Firma, Inteligentne Miasto, Konkurencyjny Region” i będzie dotyczyć między innymi poprawiania zdolności konkurencyjnej poprzez innowacje oraz poszukiwania środków na finansowanie unikatowych pomysłów i rozwiązań. Kolejna ścieżka to „Optymalizacja procesów biznesowych”. Tu eksperci oraz goście będą wymieniać się pomysłami i doświadczeniem w kwestii zwiększania efektywności działania firm, zarządzania strategicznego, bezpieczeństwa w biznesie czy też nowych technologii.
Ścieżki tematyczne będą też dotyczyły takich spraw jak międzynarodowa współpraca gospodarcza firm czy też kwestii strategii, przywództwa i dialogu.
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw przeznaczony jest nie tylko dla doświadczonych przedsiębiorców, ale również tych młodych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Dlatego w programie, w ramach ścieżek EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015 i Future Entrepreneurs 2015 znalazły się zagadnienia związane ze szkolnictwem, start-upami i rolą studentów w kształtowaniu nowoczesnego biznesu.
Ścieżka „Przedsiębiorczość niejedno ma imię” odpowie na pytania związane z prowadzeniem firm rodzinnych, kreatywną przedsiębiorczością i sytuacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Ponadto, podczas Kongresu odbędą się wydarzenia towarzyszące, m.in. rozdanie nagród w ogólnopolskim programie „Samorząd, który wspiera MŚP”, Śląskie Forum Inwestycji, Budownictwa, Nieruchomości i Targi Biznes Expo. Na uczestników czekają również dodatkowe atrakcje takie jak wycieczka do kopalni soli „Wieliczka”, zwiedzanie zabytkowych dzielnic Katowic – Giszowca i Nikiszowca czy wieczór z muzyką na żywo i pokazami tańca prowadzone przez kubańskiego muzyka Jose Torresa.

Targi Biznes Expo 2015 - stały towarzysz Kongresu
Od początku historii Europejskiego Kongresu MŚP towarzyszą mu Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Biznes Expo. To nie tylko dynamiczna platforma spotkań wielu branż, ale również trzy dni pełne debat, prezentacji, praktycznej wiedzy, konkretnych korzyści biznesowych, a także zabawy. Targi Biznes Expo to 2 500 metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej, blisko 100 wystawców i ponad 3000 gości ze świata biznesu.

Udział w Targach daje możliwość zapoznania się z usługami i produktami z Polski i zagranicy, ale także zdobycia fachowej wiedzy. To będzie możliwe między innymi na specjalnych „wyspach”. Pierwsza z nich to „Targowa Wyspa Wiedzy”, gdzie specjaliści i praktycy będą udzielać bezpłatnych porad wszystkim zainteresowanym. Z kolei „Wyspa dla Studenta” ma służyć prezentacji ofert pracy, stażu i praktyk, zawieraniu kontraktów czy też korzystaniu z otwartych, certyfikowanych szkoleń.

Dzięki najlepszym ekspertom, wybitnym gościom i rozbudowanej agendzie wydarzenia, Katowice kolejny raz mają okazję zostać europejskim centrum przedsiębiorczości.

Monitoring mediów dla wydarzenia prowadzi firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. – Partner Merytoryczny V Europejskiego Kongresu MŚP.

Udział w Europejskim Kongresie MŚP jest bezpłatny. Aby zapisać się na panele i wydarzenia wystarczy zarejestrować się na stronie www.ekmsp.eu.

***
Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej oraz wysokim patronatem Parlamentu Europejskiego, a także współfinansowane z budżetu samorządu Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Uniwersytet Śląski. Współgospodarzami są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Metropolia Silesia, Wojewoda Śląski, Województwo Opolskie i Małopolskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.