Facebook Google+ Twitter

Europejski nakaz aresztowania dla zleceniodawcy kradzieży tablicy

Śledczy zajmujący sie sprawą kradzieży napisu z Auschwitz wystąpią o europejski nakaz aresztowania dla Szweda - zleceniodawcy kradzieży i dla jego współpracownika. Na mocy nakazu mają oni być przesłuchiwani w Polsce.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Auschwitz_gate_june2005.jpgPodejrzany o zlecenie kradzieży 35-letni Anders H. ma wnieść do sprawy najistotniejsze zeznania. Prawdopodobnie sam skontaktował się z Interpolem i śledczymi z Krakowa w momencie, gdy zrezygnował z kradzieży. Taki krok miał być podyktowany tym, że przestraszył się reakcji opini publicznej. Według doniesień RMF FM Szwed zorientował się, że nie jest w stanie przewieźć napisu do Szwecji i chciał dostać nagrodę za podanie informacji o złodziejach.

Kradzież napisu była planowana od 2008 roku. H. przyjechał wcześniej do Polski (dokładna data pobytu jeszcze nie została ustalona) i z dwoma podejrzanymi odwiedził obóz w Auschwitz. Miał wówczas powiedzieć, że za napis "Arbeit macht frei" na bramie obozu może dać dużo pieniędzy. Za kradzież napisu zapłacił podobno 20 tysięcy złotych. Natomiast sam za tablicę miał dostać około pół miliona euro!

Kradzież napisu została dokonana w nocy z czwartku na piątek (18.12 - 19.12). Wiadomość o kradzieży funkcjonariusze dostali o godzinie 5:30. Tablicę odnaleziono 20 grudnia we wsi Czerniakowo koło Torunia. Udało się to dzięki polskim informatorom.

Źródło: tvn24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.01.2010 19:39

Tak powinno się stać. I oby sprawiedliwości stało się zadość. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.