Facebook Google+ Twitter

Europejski Stadion Kultury 2012. Start - Lublin, meta - Rzeszów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-11 17:00

Lublin i Rzeszów – uczestniczą w kulminacji polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do EURO 2012. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”, a zakończony w Rzeszowie w dniach 29 czerwca - 1 lipca. Wiadomosci24 są jednym z patronów medialnych akcji.

 / Fot. .Ideą Europejskiego Stadionu Kultury - projektu, rozpoczętego w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie – jest prezentacja Polski i Ukrainy w odniesieniu do ogromnego międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego, którego gospodarzami będą w 2012 roku. Poprzez kulturę, stanowiącą niezbędny element wyróżniający Polskę i Ukrainę na tle Europy, wzmocniony zostanie wizerunek obu krajów, pokazując ich innowacyjność, wyjątkowość
i otwartość na współpracę.

Na program ubiegłorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury złożyło się blisko 100 polskich, ukraińskich i polsko-ukraińskich projektów artystycznych z udziałem ponad 500 artystów.

W ciągu trzech festiwalowych dni odbyły się koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, warsztaty, debaty oraz działania w przestrzeni miejskiej, w których uczestniczyła ponad 70-tysięczna publiczność. Koncert inauguracyjny Europejskiego Stadionu Kultury – „Gramy Razem” transmitowały na żywo TVP 1 i NTU (Narodowa Telewizja Ukraińska). W Polsce wydarzenie obejrzało ponad 2,1 mln telewidzów, na Ukrainie natomiast koncert „Gramy Razem” śledziło ponad 6 mln widzów.

W tym roku do działań realizowanych w ramach Europejskiego Stadionu Kultury poza Rzeszowem zaangażowane zostało również miasto Lublin, od sześciu lat organizujące „Noc Kultury”. Miasto aktywnie wspiera współpracę polsko-ukraińską, a hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu „Lublin – Brama Wschodu” podkreśla współdziałanie środowisk w celu
inspirowania obiegu kultury ponad granicami, i wymiany artystycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.