Facebook Google+ Twitter

Europejski Trybunał Sprawiedliwości przeciw ACTA?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie nadzoru nad wymianą plików. Zdaniem instytucji, system filtrowania informacji może naruszać prawa internautów, a zatem jest sprzeczny z unijnymi przepisami. To krok milowy w sprawie ACTA.

Sonda

Czy wyrok ETS oddali ratyfikowanie ACTA?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Haeferl/Creative Commons 3.0Piątkowa "Rzeczpospolita" podała bardzo ważną informację, która może mieć wielki wpływ na późniejsze decyzje w sprawie umowy ACTA. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że dostawca Internetu, nie może kontrolować użytkowników sieci, którzy ściągają nielegalne pliki. Chodzi o wprowadzenie systemu filtrowania informacji, który jest niezgodny z prawem UE.

Trybunał zabrał głos w tej sprawie, bowiem w Belgii doszło do konfliktu pomiędzy organizacją SABAM (belgijski odpowiednik naszego ZAiKS-u), a firmą Netlog, która zajmuje się obsługą sieci społecznościowej. SABAM oskarżyło Netlog, że pozwala bezprawnie użytkownikom jej sieci udostępniać zdjęcia, filmy czy muzykę, bez zgody tych pierwszych. Konflikt przeniósł się na drogę sądową, ale Bruksela postanowiła zwrócić się do ETS o zabranie głosu w tej sprawie.

System filtrowania informacji powinien służyć jako wyodrębnienie spośród wszystkich plików tych, które są zastrzeżone prawami twórców. W przypadku znalezienia takich plików, byłyby one zablokowane. Problem w tym, że system może okazać się wadliwy, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że nie potrafiłby odróżniać treści zgodnych z prawem, od tych niezgodnych. Wymiana plików zostałaby całkowicie zablokowana.

Taki scenariusz wpłynął też na decyzję Trybunału, który mając na względzie dobro użytkowników, orzekł że nadzór nad wymianą plików jest niezgodny z unijnymi przepisami.

Choć wyrok nie dotyczy bezpośrednio sprawy ACTA, to dla rządu i każdego państwa członkowskiego, jest to krok milowy - nikt bowiem nie może nakazać operatorom sieci, kontroli nad wymianą plików. Zdaniem Katarzyny Szymielewicz, "znacznie większe zagrożenie dla internautów stanowi możliwość dokonywania przez operatorów samoregulacji, a ten wyrok (ETS) tego nie zabrania".

Prof. Genowefa Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego jest przekonana w 100 proc., że wyrok Trybunału "wpędza ACTA do grobu." Zdaniem pani profesor, "na pierwszym miejscu postawiono na wolność, a dopiero na drugim własność."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

john
  • john
  • 18.02.2012 08:49

internet zmienia świat bardziej niż ktokolwiek mógł przypuszczać, a najmniej cieszy to polityków i korporacje

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anti-ACTA
  • Anti-ACTA
  • 18.02.2012 01:37

Tu jest ten wyrok:
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=119512&pageIndex=0&doclang=pl&mode=doc&dir=&occ=first&part=1&cid=283441
Na końcu pogrubioną czcionką podsumowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuzyn_maupy
  • kuzyn_maupy
  • 17.02.2012 15:48

ciekawy czy w ogóle i jak zamierza usunąć sprzeczność tzw. "własności intelektualnej" z własnością materialną, która narusza nie tylko polskie i europejskie prawo, ale narusza każde prawo oparte na własności materialnej, jakie znała cywilizacja - przecież każdy monopol ("własność intelektualna") podważa własność materialną, przez co wyklucza równość prawa, konkurencję, uczciwość, etykę, demokrację, wolność i wszelkie swobody obywatelskie...???

czy też to wszystko to tylko pozory i uniki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, w tym Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie pomylił się. Natomiast rażąco zaniża wyroki dotyczące odszkodowań, szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.