Facebook Google+ Twitter

Europejski Tydzień Autyzmu, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-25 14:21

W pierwszym tygodniu grudnia obchodzony będzie Europejski Tydzień Autyzmu. W wielu miastach w Polsce odbywać się będą m.in. bezpłatne konsultacje i warsztaty, mające poszerzyć naszą wiedzę o tym zaburzeniu.

- Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka – mówi Katarzyna Malara z Centrum Terapii PROMITIS.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. - Nieprawidłowości widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju jak: język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy – wymienia Katarzyna Malara. Autyzm najczęściej diagnozowany jest w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka. Wcześnie podjęta terapia, skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu.

Jak pokazują badania autyzm i całościowe zaburzenia rozwoju mogą stać się jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u dzieci. W krajach zachodnich zaburzenia autystyczne o różnym nasileniu diagnozowane są średnio u co 150-go lub nawet u co setnego rodzącego się dziecka. To znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu! Eksperci mówią o globalnym kryzysie.

Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu odbywać się będą niemal w każdym mieście, a ich organizatorami są placówki i organizacje zajmujące się diagnozowaniem i terapią zaburzeń autystycznych. W największych miastach Polski (Kraków, Warszawa i Wrocław), między 2 a 4 grudnia odbywać się będą bezpłatne konsultacje w placówkach Centrum Terapii PROMITIS, które od lat specjalizuje się w diagnozie, terapii i edukacji dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Będzie można tu dowiedzieć m.in. gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy i zachowania powinny zaniepokoić.

Natomiast 5 grudnia w placówkach PROMITIS w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu odbędą się nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu – „Niezbędnik rodzica”. Program obejmuje m.in. następujące tematy:
• Czy to może być autyzm? Jak zauważyć pierwsze objawy?
• Autyzm – fakty i mity
• Proces diagnostyczny – jak i gdzie?
• Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinię potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
• Jak dobrać i prowadzić terapię właściwą dla potrzeb dziecka?
• Jak rozsądnie wprowadzić dietę?
• Kiedy dziecko nie mówi – alternatywne metody komunikacji
• Autyzm a integracja sensoryczna

Bogaty program obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu zaplanowano w Krakowie. Tu oprócz wspomnianych już konsultacji i warsztatów w placówce PROMITIS, odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób z autyzmem. Działania organizują wspólnie Fundacja Wspólna Nadzieja, Stowarzyszenie Zacisze, Stowarzyszenie Przyszłość, Centrum Terapii PROMITIS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Centrum Autyzmu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny.

Więcej informacji znaleźć można na stronach internetowych http://farma.org.pl/pl/archiwum-othermenu-68/105-europejski-tydzie-autyzmu.html, http://www.centrum-terapii.pl/europejski-tydzien-autyzmu-02-08-12-2013/ oraz na Facebooku.
(Adam Misa)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.