Facebook Google+ Twitter

Europejski tydzień w stolicy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-05 14:40

Już po raz piętnasty Fundacja imienia Roberta Schumana organizuje Polskie Spotkania Europejskie. Od dziś przez cały tydzień w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt debat, wystaw, wykładów, koncertów poświęconych problemom unijnym.

Zwieńczeniem europejskiego tygodnia jest Parada Schumana, która odbędzie się po raz dziewiąty. Weźmie w niej udział także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.
Koordynator Polskich Spotkań Europejskich Jakub Wojdecki zachęca do wzięcia udziału w planowanych atrakcjach podkreślając, że debaty i wykłady są otwarte. Każdy, kto interesuje się Unią Europejską, może wziąć w nich udział. Do tego dochodzą jeszcze koncerty i wystawy. To nowość, bo jak mówi Jakub Wojdecki, do tej pory wydarzeń kulturalnych nie było. W tym roku między innymi od dziewiątego maja można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej wystawę karykatur dotyczących Planu Schumana.
W sobotę, ulicami Warszawy przejdzie kilka tysięcy młodych ludzi, którzy zamanifestują poparcie dla europejskich wartości. Organizatorzy Parady Schumana podkreślają, że jest to jedyna pozytywna manifestacja nie przeciwko czemuś - a za wartościami. Parada wyruszy z Placu Bankowego, przejdzie ulicami stolicy na Nowy Świat. Prezes zarządu Fundacji Schumana Anna Radwan-Roehrenschef, jak mówi, nie jest już w stanie zliczyć kilometrów, które przeszli uczestnicy parady w ciągu dziewięciu lat.
Dziewiątego maja obchodzimy Dzień Europy na pamiątkę ogłoszonego w 1950 roku Planu Schumana. Plan ten dotyczył koordynacji produkcji węgla i stali w RFN i Francji. Był on zalążkiem europejskiej integracji i przyczynił się do stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.