Facebook Google+ Twitter

Europejskie Dni Dziedzictwa w Żyrardowie

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzono w Żyrardowie po raz piąty. I choć wystaw było mniej niż w roku ubiegłym, Dni obchodzone były szumniej. Impreza odbyła się w miniony weekend.

Europejskie Dni Dziedzictwa zainicjowane zostały przez Radę Europy. Ich celem jest przybliżenie zarówno mieszkańcom, jak i licznym gościom, dziedzictwa kulturowego i historycznego poszczególnych miast.

Koncert Sinfonii Varsovii, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, rozpoczął obchody tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa nie tylko w Żyrardowie, ale i na całym Mazowszu. Koncert odbył się w kościele farnym p.w. Matki Bożej Pocieszenia. Na program złożyły się kompozycje Dvoraka i Mendelssohna. Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

wikliniarz / Fot. Natalka Baran
Następnego dnia, już od rana pod kościołem farnym na placu Jana Pawła II, zaczęły pojawiać się liczne stragany. Wśród wystawców były m.in Żyrardowska Fabryka Wyrobów Lnianych. Można było spróbować staropolskiego jadła (chleb ze smalcem i ogórkiem cieszyły się sporym powodzeniem), kupić tradycyjną polską kiełbasę, czy miód naturalny. Kto wyżej cenił sztukę, oglądał wystawę fotografii, grafiki i rzeźby czy Warsztatu Terapii Zajęciowej Novum.

Na uwagę zasługują również prezentacje zawodów, które uważane są już za niemalże wymarłe. Można więc było nie tylko kupić gliniane garnuszki, wiklinowe kosze czy podkowy. Przede wszystkim była możliwość przyjrzenia się z bliska jak wyroby te powstają.

Sporym powodzeniem, nie tylko wśród chłopców i ojców, cieszyła się wystawa zabytkowych samochodów przygotowana została przez Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Częścią wystawy, i jednocześnie jej największą atrakcją, był piętrowy autobus, którym można było się przejechać po żyrardowskich ulicach.

Zbigniew Kołaczek / Fot. Kasia BaranPodczas Europejskich Dni Dziedzictwa otwarto również dwie bardzo ciekawe wystawy. Pierwsza z nich, pochodząca z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zatytułowana została "Świat Żyrardowskich Kobiet - koniec XIX i połowa XX wieku". Na wystawę tę złożyły się liczne zdjęcia, meble imitujące wnętrze ówczesnej izby robotniczej, przyrządy przy których pracowały kobiety, fragmenty tkanin.

Drugą wystawę zatytułowano dość oryginalnie - EuroŚmieszki. Jej autorem jest znany polski rysownik Zbigniew Kołaczek. W swoich pracach w niezwykle trafny i zabawny sposób ukazuje polską rzeczywistość.

Bardzo ważnym wydarzeniem tegorocznych obchodów były inscenizacje przygotowane przez bardzo młodych ludzi z Fabryki Feniksa. Oba przedstawienia odgrywane były na placu Jana Pawła II. Pierwsza z nich to rekonstrukcja strajku szpularek z 1883 roku, który spowodowany był obniżeniem płac pracownic żyrardowskiej szpularni. Drugie przedstawienie dotyczyło nadania miastu praw miejskich w 1916 roku.

Zakopower / Fot. Kasia BaranTakże od strony muzycznej Żyrardów przygotował sporo atrakcji. Można było posłuchać kilku zespołów folklorystycznych: Ajagore, Shannon, Shamrock, oraz gwiazdy wieczoru, zespołu Zakopower. Ich koncert przyciągnął liczną publiczność. Zespół był w świetnej formie. Zaprezentował utwory zarówno starsze, jak i te z ostatniej płyty "Na Siedem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.