Facebook Google+ Twitter

"Europejskie Dni Polonii" w Niemczech

Ilu Polaków żyje w Niemczech? Jak wygląda diaspora polska w Niemczech? Czy rośnie znaczenie polskiej grupy etnicznej w środowisku niemieckim? Na te i inne pytania mogą odpowiedzieć setki imprez polonijnych organizowanych z tej okazji.

 / Fot. W24 Dnia 2 maja obchodzony był "Europejski Dzień Polonii i Polaków za granicą". Dzień ten został ustanowiony w przez Senat RP w 2002 roku. Na styku trzech granic Niemiec, Belgii i Holandii w Vaalas oraz Akwizgranie (Aachen) w dniu 1-2 maja spotkali się przedstawiciele Polonii i Polacy z tych trzech granicznych krajów aby świętować ten dzień. Hasło tegorocznych obchodów
to "Europa bez granic", w wielkim festynie uczestniczyło wielu przedstawicieli placówek konsularnych, wspólnot polonijnych i zrzeszeń integracyjnych. Odbywały się masowo imprezy z udziałem artystów polonijnych z tych trzech sąsiadujących ze sobą krajów.Informator "polregio.eu" / Fot. Isabella Degen

W Niemczech, gdzie żyje ponad 2 miliony Polaków i ludzi pochodzenia polskiego, miesiąc maj stał się miesiącem Polonii. Na terenie całych Niemiec, a w szczególności w zagłębiu Ruhry (Dortmund, Krefeld, Recklinghausen, Oberhausen, Essen, Düsseldorf) ,gdzie zamieszkuje najwięcej Polaków (dawna emigracja z lat 80). Tu na tym terenie istnieje wiele polskich kawiarni, restauracji i klubów, gdzie stałym programem są imprezy polonijne. W tym roku w maju aż ponad 500 imprez odbywa się tylko w samym zagłębiu Ruhry.

Właśnie za granicą z dala od Polski ogarnia nas Polonusów nostalgia, zaczyna się cenić to czego nie ma się na co dzień, brakuje polskiego języka, polskiej muzyki, polskich smaków i zapachów. Mowa polska jest nam potrzebna jak chleb powszedni i bez niej nie można żyć, dlatego te spotkania polonijne są tak ważne dla wszystkich. Dlatego mamy w Niemczech nasze pisma polonijne, sklepy, kluby i stowarzyszenia, właśnie po to aby być razem, po to by pielęgnować nasz język i nasze tradycje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

W tej książce są i moje wiersze... Hihihi...! co za dziwny traf, że Cię tak wszędzie znajduję. Szukałam w Internecie pewnej informacji o Polonusach i przez przypadek weszłam na ten Twój artykuł. No wspaniały jest ten internetowy świat!
Ja także pisałam o tym Europejskim Dniu Polonii, ale na swoim blogu. Są tam także fotki głównego gościa: Tadeusza Drozdy.
Oto link: http://wp771.bloog.pl/id,5886883,title,DZIEN-POLONII-W-NIEMCZECH-patrz-ponizej,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze się Leszku, że wyprawa do Oberhausen była udana. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potwierdzam o tolerancyjności tego kraju. Właśnie wróciłem z 4 dniowego pobytu w Oberhausen i tam dobrze tę tolerancję widać. Polską restaurację Gdanska także odwiedziłem, gdzie prowadzący ją przemili ludzie pomogli nam nawet znaleźć hotel, bo akurat w tym okresie nie było to łatwe. A kiełbaskę krakowską z cebulką u nich także zjadłem popijając niemieckim piwem. Mniam, mniam :)
Pozdrawiam serdecznie Panią Isabellę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Berlin jest specyficznym miastem, jest wiele dzielnic mających swoją kulturę i tadycje mniejszościowe. W Niemczech jest to zupełnie normalne i dlatego nie nagłaśnia się tego. Frankfurt nad Menem jest też bardzo międzynarodowy. Niemcy to bardzo tolerancyjny kraj w porównaniu do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja ciotka, siostra ojca wyjechała z rodzicami do Niemiec w 1902 roku mając 12 lat. Kiedy spotkałem się z nią w 1987 roku, płynnie rozmawiała w języku polskim. Całe prawie życie mieszkała w Berlinie. Okazało się że teren przylegający do Alexanderplatz, po lewej stronie idąc w kierunku Karl-Marx Alle(dawniej), w okresie 1900- 1914 wybudowano polską dzielnicę! Zamieszkiwało tam 70 tysięcy Polaków! W centrum Berlina i to w jakim czasie?! W tej dzielnicy rozmawiało się w języku polskim. Dowiedziałem się o tym w ostatnich dniach jej życia a historia milczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój komentarz nie odnosi się do Ciebie Isabello lub Twojego języka...ale są to moje obawy (uzasadnione) do zmian ("neologizmów"??*) języka w Mediach w Polsce: - Jeżeli używamy wciąż tych samych zwrotów określeniowych podkreślając rolę i znaczenie tu: instytucji kościelnej.- To siłą rzeczy - z czasem wyprze on ( ten język) te określenia i te zwrotu których ( o, paradoksie! ) używali nasi Wieszcze polscy okresu Romantyzmu; - w ten sposób zubaża się kulturę i język polski!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju ! czy znalazłeś u mnie jakieś "neologizmy językowe"...jeżeli tak to pisz wyrażnie... co ci sie nie podoba ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak...język jest giętki, i zmienia się tak samo jak kultura narodu lub środowiska w którym powstaje... Wiem z TV Polonia, o czym mówił Prof. Miodek że w Polsce są w języku naleciałości lub zmienności z języka nie, nie tylko angielskiego ale również niemieckiego ( co w latach 70- tych, latach mego życia w Polsce) byłoby nie do pomyślenia. - To dobrze czy źle ??... Niech każdy sobie sam odpowie. Osobiście mam poważne obawy co do języka medialnego w Polsce, iż powoli będzie zastąpiony językiem kościelnym ; )))) Ale to takie moje obawy... na marginesie! Wtedy faktycznie będziemy potrzebować tlumaczy ażeby porozumiewać się z sobą. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam - "folklorze" - oczywiście ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech jest ogromna Polonia wywodząca się, jak piszesz z emigracji lat 80 i jest ona bardzo różnorodna kulturowo. Sam niejednokrotnie bylem na koncertach polskich zespołów w Niemczech. Tutaj w północnej Francji gdzie ja mieszkam jest Polonia składająca się z emigracji przedwojennej i wszystkie działania kulturalne środowisk polonijnych, skupiają się raczej na folkloru. Nie chcę przez to powiedzieć ze są to działania uboższe artystycznie czy słabszej jakości, ale ograniczają się tak jak powiedziałem do folkloru. A jeśli chodzi o poziom artystyczny to te zespoły amatorskie niejednokrotnie dorównują swoim profesjonalizmem wielu zespołom zawodowym z kraju. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.