Facebook Google+ Twitter

Europejskie Dni Ptaków już w ten weekend. I ty zostań obserwatorem!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-10-01 08:49

Już w najbliższy weekend dziesiątki tysięcy ludzi w ponad 30 krajach Europy i Azji Środkowej wezmą udział w Europejskich Dniach Ptaków, podczas których będą obserwować i liczyć miliony osobników, odbywających swoją doroczną jesienną wędrówkę. W Polsce akcję koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

 / Fot. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony PtakówW ubiegłym roku 70 000 uczestników Europejskich Dni Ptaków wypatrzyło około 6 mln osobników, prowadząc obserwacje w 34 państwach (w Polsce w obchody włączyło się ponad 5000 osób). Ornitolodzy mają nadzieję, że podczas tegorocznych obchodów uda się osiągnąć co najmniej równie dobry wynik. Z okazji ptasiego święta przygotowano wiele atrakcji dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do wspólnego podpatrywania.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE! Ptaki w moim obiektywie. Sfotografuj ptaka i wygraj "Przewodnik Collinsa. Ptaki"

Nasi wolontariusze poprowadzą około 100 wycieczek w całym kraju, podczas których będą dzielić się swoją wiedzą i pomogą w rozpoznawaniu oraz liczeniu spotykanych ptaków. Wycieczki zaplanowano w różnych miejscach – zarówno w ostojach o randze międzynarodowej, takich jak np. Zbiornik Mietkowski czy Dolina Dolnego Bugu, jak i w miejskich parkach czy w podmiejskich lasach. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Antoni Marczewski, koordynator Europejskich Dni Ptaków z ramienia OTOP. Pełną listę wycieczek znajdziecie TUTAJ.

Przełom września i października to czas intensywnej wędrówki ptaków, które ruszają na zimowiska w południowo – zachodniej Europie oraz w Afryce. Szczególnie licznie przez Polskę przelatują szpaki, zięby, gęsi oraz żurawie. Obserwacjom migracji sprzyjają zwłaszcza tzw. wąskie gardła wędrówkowe, gdzie duże stada pokonują przeszkody w rodzaju łańcuchów górskich czy otwartych wód morskich. Spektakularnej migracji ptaków spodziewamy się m.in. na Mierzei Wiślanej, gdzie będzie się odbywał „Ptasi Piknik” organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i stowarzyszenie Drapolicz. To dla obserwatorów kultowe miejsce, gdzie w ciągu jednego dnia może przelatywać nawet kilkadziesiąt tysięcy ptaków, w tym wielu przedstawicieli ptaków drapieżnych. Natomiast podczas wycieczki organizowanej przez Karkonoski Park Narodowy będzie można śledzić przelot przez górskie przełęcze – wymienia Marczewski.

Podczas Europejskich Dni Ptaków ornitolodzy kładą również nacisk na popularyzowanie wiedzy na temat zagrożeń, które czyhają na ptaki wyruszające w długą podróż, liczącą nieraz tysiące kilometrów. W ostatnich miesiącach głośno było m.in. o rzadkim rybołowie (ptaku drapieżnym spokrewnionym z orłami) z bardzo nielicznej populacji śródziemnomorskiej, który został zastrzelony na Malcie. Podobny los spotkał również węgierskiego bociana, którego wędrówkę śledzono dzięki założonemu wcześniej nadajnikowi satelitarnemu. Ptak został najpierw osadzony w egipskim areszcie (pod zarzutem szpiegostwa), a w kilka dni po wypuszczeniu zastrzelono go w dolinie Nilu. W samym tylko Egipcie każdego roku ginie kilkadziesiąt milionów ptaków wędrownych, chwytanych w sieci i sprzedawanych na lokalnych targowiskach.

Poza bezpośrednim prześladowaniem przez ludzi, ptakom silnie zagraża również stopniowa utrata miejsc odpoczynku i żerowania, wynikająca z działalności człowieka oraz procesów związanych z nią w sposób pośredni, np. pustynnieniem coraz większych obszarów w Afryce. To tak, jakby przy autostradzie ktoś sukcesywnie likwidował stacje benzynowe. – podkreśla Marczewski.

W pierwszy weekend października każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, jak wspaniałym zjawiskiem jest jesienna wędrówka ptaków. Wystarczy w tym czasie wyjść na spacer i spisać zaobserwowane gatunki, po czym przekazać wyniki do OTOP za pośrednictwem formularza on-line. Będzie on dostępny od 4 października na stronie www.otop.org.pl. W niedzielę 6 października wstępne wyniki zostaną przekazane do europejskiego koordynatora na Słowacji, a następnego dnia dowiemy się, jak Polska wypadła na tle innych państw uczestniczących w akcji.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
- Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
- 174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
- 159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
- 2 500 nakładu kwartalnika "Ptaki"
- 800 wolontariuszy
- 2 000 członków
- 10 000 zadeklarowanych sympatyków
- 50 000 dzieci objętych programem edukacyjnym

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.