Facebook Google+ Twitter

Europejskie medale za innowacje dla Politechniki Łódzkiej

Trzy złote medale z wyróżnieniem, sześć złotych i trzy srebrne to trofeum, jakie w Brukseli na "Eureka" - Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik zdobyli naukowcy z Politechniki Łódzkiej.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pojechali na Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik do stolicy Belgii zaprezentować 12 innowacyjnych rozwiązań. Były to wynalazki ważne dla przemysłu oraz takie, które zastosowane będą w medycynie - w terapii i w diagnostyce. Chociaż nasi badacze zostali nagrodzeni za każdy z tych wynalazków na targach w Brukseli szczególną uwagę zwrócono na te ostatnie, mające swe zastosowanie w medycynie.

Złote medale z wyróżnieniem

1. Urządzenie o dość skomplikowanej nazwie – „IrisStation, czyli precyzyjny system akwizycji obrazu oka do zastosowań biometrycznych”. Skonstruowany został przez zespół z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej, który pracował pod kierunkiem profesora Andrzeja Napieralskiego.

Jest to urządzenie spełniające podwójną rolę. Pozwala nie tylko identyfikować człowieka na podstawie tęczówki, ale także uzyskać jej bardzo ostrą fotografię. Wynalazek znacząco ułatwi okulistom precyzyjniej niż dotychczas badać choroby oka.

2. Nazwa kolejnego wynalazku to: „Biomateriał z mikrobiologicznej celulozy do użytku wewnętrznego”. Pieczę nad pracami sprawował profesor Stanisław Bielecki z Instytutu Biochemii Technicznej łódzkiej uczelni.

W tym przypadku produktem myśli naukowej są specjalne siatki, wyglądem przypominające płaty skóry. Mają grubość od 1 mm do 1 cm i są bardzo elastyczne, ale jednocześnie niezwykle wytrzymałe. I dlatego są doskonałym nośnikiem różnych lekarstw. Można je stosować podczas operacji np. przepukliny. Są w stanie zapobiegać różnorodnym pooperacyjnym powikłaniom np. zrostom narządów jamy brzusznej czy zakażeniom.

Złoty medal

Nagroda ta przypadła wynalazkowi o nazwie „Dozymetry do dwu- i trójwymiarowych pomiarów rozkładów dawek promieniowania jonizującego w radioterapii”. Urządzenia te są dziełem doktora Marka Kozickiego z Instytutu Architektury Tekstyliów. To niezwykle ważny wynalazek mający zastosowanie podczas leczenia osób cierpiących na nowotwory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.