Facebook Google+ Twitter

Europejskie media o wygranej Tuska i przegranej Kaczyńskiego

Brytyjski BBC News, serwis Russia Today, niemiecka telewizja informacyjna N24, France 24 oraz włoski portal Rai News komentują wygraną Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

 / Fot. n24.deTelewizja BBC News podała sondażowe wyniki wyborów, które przeprowadził TNS OBOP dla TVP i TVN 24. Brytyjczycy uważają, że premier Donald Tusk został nagrodzony przez Polaków za ostatnie cztery lata swoich rządów, a jednym z podstawowych wyznaczników, dzięki którym przyciągnął wyborców do siebie była silna pozycja Polski w dobie kryzysu i wysoki wzrost gospodarczy.

BBC News oceniło także wynik Prawa i Sprawiedliwości oceniając przewodniczącego partii Jarosława Kaczyńskiego jako eurosceptyka oraz osobę znaną z nieufności do Niemiec i Rosji, podczas gdy Donald Tusk chce prowadzić politykę zbliżającą kraj do Rosji.

Serwis Russia Today także opublikował wyniki sondażowe wyborów parlamentarnych zaznaczając, że Donald Tusk będzie ponownie premierem. Rosyjski serwis informacyjny zwrócił uwagę, że Jarosław Kaczyński uznał swoją porażkę, choć uważa, że Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyć do zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych w Polsce. Według Russia Today najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest koalicja PO-PSL.

Niemiecka telewizja N24 przytoczyła cząstkowe wyniki wyborów podane przez PKW. W ocenie niemieckich publicystów liberalno-konserwatywna Platforma Obywatelska przekonała do siebie polskich obywateli osiągnięciami rządu w polityce gospodarczej, w szczególności trwałym wzrostem gospodarczym pomimo fali kryzysu finansowego i zmniejszeniem deficytu budżetowego w Europie.

France 24 przedstawiła także cząstkowe wyniki podane przez PKW. Francuski portal zwraca uwagę, że po raz pierwszy w Polsce drugie zwycięstwo pod rząd zdobyła ta sama partia. Podobnie jak inne serwisy, tak i France 24 uważa, że największą siłą, która przekonała wyborców do rządów Donalda Tuska jest wygrana bitwa ze światowym kryzysem. Serwis ocenił polskiego premiera jako ostrożnego zarządcę ekonomicznie trudnych czasów.

Według serwisu koalicja rządząca skupiała się na wzroście gospodarczym i na polityce proeuropejskiej, zaś opozycja na inflacji, emeryturach i opiece zdrowotnej, przez co Prawo i Sprawiedliwość nie przekonało do siebie większości. Francuski serwis przytoczył także słowa Lecha Wałęsy, w których były prezydent mówi, że "w tej chwili nie ma lepszej opcji niż PO". Jednocześnie F24 zwraca uwagę, że największą niespodzianką w polskich wyborach parlamentarnych jest wejście do sejmu antyklerykalnego Ruchu Palikota.

Włoski serwis Rai News opublikował sondażowe wyniki wyborów zaznaczając, że bitwę wygrał Donald Tusk i jego liberalna partia pokonując Jarosława Kaczyńskiego i jego konserwatywne ugrupowanie. Serwis zwraca uwagę, że Tusk jest pierwszym postkomunistycznych premierem wybranym na druga kadencję. Rai News uważa za wielką niespodziankę trzecie miejsce Ruchu Palikota, który ma radykalne i antyklerykalne poglądy. Włoski serwis przytacza także słowa niemieckiej prasy, która w przeszłości nazwała Janusz Palikota "polskich Berlusconim".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I czarownik z plemienia Tutsi odprawił modły !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 10.10.2011 10:27

Europa odetchnęła.na giełdach również lekki wzrost.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.