Facebook Google+ Twitter

Europejskie możliwości. Projekt "Wolontariat Europejski"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-03-13 12:45

Wyobraź sobie. Uczestniczysz w projekcie kształcącym globalnych liderów w Brukseli. Albo razem z grupą kilkunastoosobową pracujesz nad projektem edukacyjnym z zakresu ochrony środowiska w Czechach. Niemożliwe myślisz, a jednak.

Wolontariat Europejski EVS jest programem w całości finansowanym przez Komisję Europejską. W ramach tego programu osoby zainteresowane tematyką społeczną mogą wyjechać do dowolnego kraju Unii Europejskiej, by uczestniczyć w przeprowadzaniu projektów edukacyjnych adresowanych do lokalnej społeczności. W ramach Programu EVS, wolontariusz ma zapewnione mieszkanie, wyżywienie oraz komunikację do miejsc, w których organizowany jest projekt. Podczas realizacji projektu uczy się języka w danym kraju, dodatkowo pobyt za granicą zwiększa umiejętności interpersonalne, co na dzisiejszym rynku pracy jest bardzo cenione.

Projekty w których można uczestniczyć są podzielone na 40 branż, wśród których można odszukać tematykę zdrowia, równouprawnienia, wyrównywania szans na rynku pracy, zjawisk społecznych. Ogólnie obszary projektów SA dobrane tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

By uczestniczyć w programie należy jednak sprostać kilku wymogom, choć w porównaniu z podobnymi programami prowadzonymi przez inne organizacje, nie wydają się one szczególną barierą.

Przede wszystkim istnieje granica wieku. Niestety z programu mogą skorzystać osoby w wieku 18 do 30 lat. Nieważne jest wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy znajomości języków obcych, która naturalnie jest pomocna lecz w tym programie postrzegana jest jedynie jako umiejętność mile widziana, a nie jako bezwzględny wymóg. Jest to znakomite rozwiązanie zatem dla studentów czy pełnoletnich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy szukają możliwość wzbogacenia swoich umiejętności za pieniądze Komisji Europejskiej. Decydując się na wyjazd nie należy jednak spodziewać się, że przywieziemy ze sobą pełne konto. To nie jest program komercyjny. Zapewnione są jedynie środki pokrywające koszty pobytu w danym kraju. Wydaje mi się jednak że bagaż doświadczeń z jakimi uczestnik wyjeżdża po zakończeniu swojego projektu, jest dalece ważniejszy od pieniędzy. Uczestnicząc w takim projekcie, przede wszystkim wzmacniamy znajomość języków obcych i co ważniejsze jest to język ”żywy” a nie uczony z podręczników. Wyobraźmy sobie tylko doświadczenia z jakimi przyjeżdżamy po np. półrocznym pobycie we Francji. Dodać tu należy także nowe znajomości, które z pewnością zostaną podtrzymane przy dzisiejszych narzędziach komunikacji oraz wiedzę o realiach danego kraju.

Jeśli zatem jesteś osobą pełnoletnią do 30 roku życia i chcesz zrobić coś dla innych, samemu poszerzając swoje doświadczenia oraz umiejętności interpersonalne, a przy tym nie chcesz finansować wszystkiego ze swoich środków, jest to program dla Ciebie.

W dzisiejszym świecie pełnym konkurencji liczą się niebagatelne doświadczenia i umiejętności, a okres pobierania nauki może być jednocześnie czasem w którym poznajemy inne kraje, języki kultury słowem inwestujemy w siebie po to by jako dorosły człowiek z podniesioną głową pewnie sięgnąć po należny nam już wtedy sukces.

Zajrzyj na
stronę projektu i do dzieła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.