Facebook Google+ Twitter

Europejskie Obserwatorium Południowe - obiekt westchnień polskich astronomów

Polscy badacze nieba reprezentują na arenie ogólnoświatowej bardzo wysoki poziom. Do ścisłej czołówki zaprasza ich jedna z najważniejszych organizacji międzynarodowych - Europejskie Obserwatorium Południowe.

Astronomia kojarzy się jako dziedzina elitarna i związana ze żmudną pracą polegającą na wpatrywaniu się w niebo i dokonywaniu jakichś obliczeń. Rozwój techniki umożliwił wprzęgnięcie w służbę wielu nowoczesnych i skomplikowanych urządzeń. Warto zatem przypomnieć, iż 2011 rok to czas pamięci o Janie Heweliuszu, gdańskim astronomie, który "gdyby żył dzisiaj, budowałby ESO" o czym zapewnia dr hab. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego na łamach portalu "Astronomia.pl".

ESO (European Southern Observatory) - Europejskie Obserwatorium Południowe to jedna z najważniejszych organizacji na świecie, której działania skupiają się na szeroko rozumianej astronomii. Do grona państw będących członkami zaproszona jest Polska. Takie uczestnictwo może pozwolić polskim naukowcom na dostęp do najnowocześniejszych teleskopów.

Przeciętny miłośnik astronomii mieszkający w Polsce doznaje miłego dreszczyku emocji na myśl o możliwościach jakich przysparza chilijskie niebo. Nie dość, że pozwala obserwować tę jego część, której - jeśli mieszkamy na północnej półkuli globu - nie widujemy nigdy, to wspomniane warunki uznano za jedne z najlepszych na świecie, jeżeli chodzi o potrzeby profesjonalnego badania tego, co znajduje się nad nami. Tak też ESO nieprzypadkowo wybrało Chile na miejsce swoich prac.

Europejskie Obserwatorium Południowe utworzono w 1962 r. na mocy umowy, która początkowo dotyczyło pięciu państw: Belgii, Francji, Holandii, Niemiec i Szwecji. Obecnie przedstawiany jest piętnasty zaangażowany kraj - Brazylia.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.