Facebook Google+ Twitter

Europejskie spojrzenie na bardzo daleką Wojnę i Pokój

Gdy patrzymy nocą na rozgwieżdżone niebo, nie mamy pojęcia ile w bezmiernej przestrzeni wszechświata świeci gwiazd, komet, planetoid, świecących obłoków, mgławic i mnóstwo innych zjawisk kosmicznych. Ale coś wiemy nowego o Wojnie i Pokój.

Astronomowie bez przerwy śledzą niebo w poszukiwaniu ciekawych i niezwykłych zjawisk, zachodzących we wszechświecie. Posługują się coraz nowszymi narzędziami, bardziej dokładnymi, opartymi na najnowszej technice optycznej, takimi, które sięgają w niedostępne do niedawna odległości i przestrzenie kosmiczne. Wykorzystują w tym celu zbudowane wielkimi nakładami sił umysłu człowieka obserwatoria astronomiczne, rozmieszczone w różnych najdogodniejszych do badań punktach naszego globu.

Aktualnie Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało nieznane dotąd naukowcom, najdokładniejsze zdjęcie – jak to określono - "spektakularnej części gwiezdnego żłobka, zwanego Mgławicą Wojna i Pokój (NGC 6357)" - podaje rmf24.pl.

Ta najnowsza fotografia jest osiągnięciem, a zarazem dziełem Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Pokazuje ona "wiele młodych, gorących gwiazd, świecących obłoków gazu i dziwacznych formacji pyłu" gwiezdnego; formacji wyrzeźbionych przez "promieniowanie ultrafioletowe i wiatry gwiazdowe".

Mgławica Wojna i Pokój (NGC 6357), będąca częścią gwiezdnego żłobka, to obszar przestrzeni kosmicznej, w którym "w chaotycznych obłokach gazu i pyłu, rodzą się nowe gwiazdy". Widoczna jest ona w głębi Drogi Mlecznej, w gwiazdozbiorze Skorpiona. Zewnętrzne części ogromnej Mgławicy Wojna i Pokój sfotografował bardzo duży teleskop, należący do obserwatorium ESO. Zdaniem naukowców to najlepsze do tej pory, zrobione najnowocześniejszym teleskopem, zdjęcie tego obszaru.

Jak podaje rmf24.pl, nowa fotografia Mgławicy Wojna i Pokój (NGC 6357) "prezentuje szeroką smugę pyłu ciągnącą się przez środek, która to smuga "absorbuje światło od odleglejszych obiektów". Z prawej strony widać "małą gromadę młodych, jasnych, biało-niebieskich gwiazd".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.