Facebook Google+ Twitter

Europejskie sposoby na sen za kierownicą

Francuzi wymyślili samochód, który wibruje kiedy kierowca zasypia, a Polacy drogi, które nie pozwalają kierowcy zasnąć.

Ludzie uważają, że jeśli człowiek jest zmęczony, to nie powinien wsiadać za kółko. Faktycznie jest to prawda, ale niestety nie zawsze jest to realne. Każdy z nas radzi sobie jak może: krótkie drzemki podczas trasy, zakup tabletek na stacjach benzynowych. Polska i Francja wpadły na jeszcze inny pomysł.

W Polsce, nie ma co się oszukiwać, jedynym sposobem zapobiegania zaśnięciu za kierownicą są dziury na drogach, w które co roku wrzucane są ogromne pieniądze. Sprawcą tego jest zima, która w tym roku przeszła samą siebie. Szacunkowo koszt napraw, a dokładniej załatania dziur, sięgnie około 5 mld zł, lecz jeżeli mróz i śnieg utrzyma się dłużej, to kwota ta może dwukrotnie wzrosnąć.

W naszym kraju dobrych jest zaledwie 240 tys. km dróg samorządowych oraz 19 tys. km dróg krajowych. Jest to zaledwie drobiazg. W samym Wrocławiu, jak podano niedawno w Radiu Wrocław, jest około 8 mln dziur, czego skutki czujemy pod kołami swoich samochodów. Mechanicy mają pełne ręce roboty. Prostowanie felg i naprawianie podwozia to już codzienność, codzienność, na której mechanicy zarabiają a właścicielom samochodów chudną portfele. Tak więc biorąc pod uwagę kryzys, brak pieniędzy w państwowym budżecie oraz ilość dziur na drogach możemy się jedynie spodziewać prowizorki i fuszerki.

Francja, która też walczy ze snem za kierownicą, wyprodukowała Citroena C6. To luksusowa limuzyna, która otrzymała 4 gwiazdki w testach Euro NCAP za ochronę pieszych i
posiada system, dzięki któremu samochód wibruje, gdy kierowca zasypia. Koszt takiego autka to minimum 190 tys. złotych. Niby dużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę koszta naprawy polskich dróg, to chyba taka limuzyna nie jest złym pomysłem. Musimy pamiętać, że funduszy na naprawy dróg brakuje, i że często wyremontowane ulice z trudem wytrzymują do następnej zimy. Pieniądze na drogi trzeba jednak jakoś znaleźć: podniesione zostaną ceny benzyny lub opłaty za przejazdy autostradą.

Możemy więc wybierać: tabletki na uspokojenie po przejażdżce polskimi drogami albo limuzyna...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kręte drogi nie pozwalają zasnąć. Temat dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5!;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.