Facebook Google+ Twitter

Europejskość, polskość, patriotyzm, tożsamość

Europejskość, polskość, patriotyzm, tożsamość - te sprawy zaprzątają głowę Polaka XXI wieku. Jak w tym labiryncie odnaleźć siebie? Oto kilka uwag.

Żyjemy w świecie migracji - za chlebem, za lepszym życiem, albo przymusowych, w wyniku wojen, przesiedleń. Takie wędrówki, zmiana miejsca zamieszkania sprawiają, że i my się zmieniamy. To z kolei powoduje w nas strach przed zdradzeniem swoich ideałów, swojego języka, ojczyzny, tożsamości narodowej. Czy ten strach jest uzasadniony?

Obawy przed utratą tożsamości są przesadzone. Pamiętajmy że człowiek jest człowiekiem, a nie robotem. Ma w sobie niejako zaprogramowane kodowanie wrażeń, obrazów, dźwięków w formie pamięci. Uczucie tęsknoty, refleksji, jest jedną z najsilniejszych cech człowieka, niepodlegającym zmianie w zależności od technologii, postępu, mód. Ta wiara w człowieka pozwala mi też wierzyć w to że nigdy nie odetnie się od swojej przeszłości - od miejsca gdzie się wychował, gdzie żył. Może dzisiaj nie jest to już ojczyzna jako państwo, ale jako mała ojczyzna, miejsce na ziemi które bezwarunkowo jest nasze i o którym nie da się zapomnieć.

Ja uczyłem się patriotyzmu lokalnego od Mazurów w Olsztynie, ludzi zniemczonych przez historię, przesiedlonych kilkadziesiąt lat temu na terytorium dzisiejszych Niemiec. Dziś oni i ich dzieci przyjeżdżają na Mazury, przypominać, łapać wewnętrzną równowagę, odkrywać na nowo ojczyznę którą musieli opuścić. Nie zapomnieli o tej krainie gdzieś daleko w Polsce, choć mają w Niemczech swoje domy, rodziny, wydeptali tam swoje nowe ścieżki nowego życia. Jednak coś ich ciągnie tutaj - coś co trudno nazwać, coś więcej niż tęsknota. Coś co nazywamy patriotyzmem i tożsamością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.