Facebook Google+ Twitter

Europosłowie w obronie stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 22:57

Grupa ponad 20 europosłów z różnych państw Unii stanęła w obronie polskich stoczni. Deputowani wysłali list do komisarz odpowiedzialnej za konkurencję Neelie Kroes, by dała rządowi w Warszawie jeszcze trzy miesiące na dokończenie prywatyzacji i restrukturyzacji zakładów w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

List, z inicjatywy europosła Dariusza Rosatiego, podpisali członkowie parlamentarnej komisji do spraw gospodarczych i walutowych.

Europosłowie podkreślają, że negatywna ocena programów naprawczych zniszczy przemysł stoczniowy w Polsce. Dodają również, że taka decyzja zaszkodzi sektorowi w Unii Europejskiej. „Na tej sytuacji z pewnością skorzystają azjatyckie stocznie, które zwiększą swój udział w unijnym rynku, korzystając jednocześnie u siebie z rządowego wsparcia" - piszą deputowani. Posłowie dodają też, że stocznie leżą w regionie o dużym bezrobociu. A zatem - jak podkreślają - zgodnie z unijnymi wytycznymi, Komisja może przyzwolić na dodatkowe wsparcie z budżetu dla firm w trudnej sytuacji, by uratować je przed upadkiem. „Tak było na Litwie i Łotwie, Komisja mogłaby podobnie postąpić z polskimi stoczniami - napisali deputowani. Dodali, że bankructwo stoczni spowoduje spadek zaufania do europejskich instytucji i całej Unii. „Takich sytuacji należy unikać, zwłaszcza po irlandzkim NIE dla Traktatu Lizbońskiego, które pokazało, że wielu Europejczyków ma wątpliwości co do korzyści z integracji europejskiej" - podkreślają deputowani.

Obrona posłów zbiega się w czasie z ultimatum Komisji, która do jutra czeka na dodatkowe informacje z Warszawy na temat prywatyzacji i restrukturyzacji zakładów w Gdyni i Szczecinie. Stoczni w Gdańsku, która już została sprywatyzowana, Bruksela dała więcej czasu na zmiany w programie naprawczym. Jeśli Bruksela uzna wyjaśnienia za niewystarczające, wtedy zażąda zwrotu pomocy publicznej, co doprowadzi stocznie do upadku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.