Facebook Google+ Twitter

Europosłowie z misją na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-25 07:46

Czterech europosłów leci dziś z misją na Białoruś, by ocenić sytuację po kolejnych prześladowaniach polskiej mniejszości. W skład grupy wchodzi polski europoseł - Jacek Protasiewicz, szef delegacji do spraw współpracy Parlamentu Europejskiego z Białorusią.

Deputowani będą rozmawiać z działaczami polskiej mniejszości i opozycjonistami. Powinno też dojść do spotkania z władzami w Mińsku. - Prawdopodobnie będą to deputowani białoruscy - mówi Jacek Protasiewicz.

Na podstawie tej wizyty i analiz ma powstać raport, który będzie brany pod uwagę przy pisaniu rezolucji dotyczącej sytuacji na Białorusi. Tak chcieli socjaliści, ku niezadowoleniu części Polaków, bo to oznacza, że przyjęcie dokumentu nastąpi z prawie 2-tygodniowym opóźnieniem.

Szef socjalistów Martin Schulz zapewniał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że to nie względy polityczne zdecydowały o przesunięciu terminu. - Potrzebujemy więcej informacji i czasu na dyskusję. Ale to nie zmienia faktu, że niedawne wydarzenia na Białorusi i prześladowania polskiej mniejszości są dla nas niedopuszczalne - dodał Martin Schulz.

Rezolucja zostanie więc przyjęta dopiero na marcowej sesji plenarnej. Polscy deputowani już spierają się o przyszły kształt rezolucji. Jedni chcą, by jej ton był stanowczy z groźbą sankcji, jeśli białoruski reżim nie będzie przestrzegał demokratycznych standardów. Natomiast inni uważają, że potrzebne jest bardziej umiarkowane podejście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.