Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12110 miejsce

„Eurosarmata”. Odkrywczo o postawach i wyborach H. Sienkiewicza

Zbiór szkiców Ewy Kosowskiej zamieszczonych w książce „Eurosarmata. O postawach i wyborach Henryka Sienkiewicza” przekonuje, że skazywany we współczesnej kulturze na banicję pisarz stanowi nadal źródło ważnych odkryć i spostrzeżeń.

Ewa Kosowska, Eurosarmata. O postawach i wyborach Henryka Sienkiewicza, Wydawnictwo Uniwersytetu Ślaskiego, Katowice 2013 / Fot. okładka książki Nowa książka profesor Ewy Kosowskiej jest świadectwem jej naukowej pasji, której często daje wyraz bezpośrednio, kreśląc w ten sposób drogę, jaką podążyć trzeba, by literatura odsłaniała przed czytelnikiem swoje tajniki. Opublikowany w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego zbiór szkiców zatytułowany „Eurosarmata. O postawach i wyborach Henryka Sienkiewicza” zawiera szereg tekstów, jakie powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Niektóre z nich prezentowane były podczas konferencji, następnie ukazywały się w pracach zbiorowych. Zebrane w jednym tomie układają się w powiązany cykl rozważań, którego wspólnym mianownikiem jest ujęcie twórczości autora Trylogii w tryby antropologiczno-kulturowe. Sienkiewicz w tym obszarze stanowi według autorki zjawisko niezwykle inspirujące z racji przyjętych przez niego norm i pełnionych funkcji.

W szeregu szkiców badaczka wskazuje słuszność formuły „Henryk Sienkiewicz – Polak i Europejczyk”, jakiej Prof. Ewa Kosowska na konferencji "Sienkiewicz i współczesność" we wrześniu 2011 r. w Adamowie / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska dowodzono podczas sesji naukowej, zainicjowanej pod tym szyldem przez profesora Lecha Ludorowskiego. Przyniosła ona nie tylko plon prac zebranych w tomie pod tym właśnie tytułem (Sosnowiec 2004), ale także kolejne szkice, rozwijające poczynione rozpoznanie. Zdaniem badaczki pojęcie eurosarmata doskonale określa wizerunek pisarza. We wstępnym rozdziale objaśnia między innymi: „Odbierany jako konserwatysta, apoteozujący sarmacką przeszłość narodu pozbawionego państwowości, był jednocześnie człowiekiem nowoczesnym i niezwykle mobilnym, jednym z najwybitniejszych obywateli ówczesnej Europy, racjonalistą zaangażowanym w dyskurs polityczny”.

Książka Ewy Kosowskiej przekonuje o tym, że dziełu Sienkiewicza powinna w jego czytelniczym trwaniu towarzyszyć wciąż refleksja, a nie poprzestawanie na stereotypowych i powierzchownych osądach, które zaczęły brać górę w jego recepcji w ostatnich dziesięcioleciach. Wskazuje przyczyny tego pokutującego coraz powszechniej zjawiska, upatrując ich między innymi w zmianie stosunku do historii pod wpływem nieustannych zmian w otoczeniu. Jednocześnie autorka zauważa jednak, że próby deprecjacji, choć wielokrotnie powtarzane i podejmowane z różnych stron, ostatecznie jednak nie wyrugowały dorobku Sienkiewicza w ciągu ponad stu lat czytelniczego trwania. Sienkiewicz nadal jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, co dowodzi wysokich wartości, tkwiących w dziele, jak również obecnych w nim tajników warsztatowych, decydujących o fenomenie pisarstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

I jak napisała Kosowska w swojej książce - "...próby deprecjacji, choć wielokrotnie powtarzane i podejmowane z różnych stron, ostatecznie jednak nie wyrugowały dorobku Sienkiewicza..." - i myślę, że nie wyrugują, o ile sami na to nie pozwolimy. Zauważcie, że decyzje podejmowane na szczeblach ministerialnych są często niezgodne z oczekiwaniem społecznym. Dlaczego urzędnicy i politycy są tak bezczelni i nie liczą się ze zdaniem społeczeństwa? Cóż przeszkadzają rządzącym elitom zakreślone ręką Sienkiewicza postacie na wskroś patriotyczne a dla kontrastu na wskroś zdradzieckie?

Sienkiewicz, jak nikt inny potrafił w swojej twórczości obnażyć postacie zdrajców narodu i pokazać ich brudną stronę. Potrafił też ze swoich bohaterów wykrzesać najczystszy patriotyzm, potrzebę walki do samego końca nawet w sytuacjach wydawałoby się przegranych. W swoich powieściach dawkował wartości tak cenne, jak cenne są znaczenia honoru, braterstwa, odwagi, patriotyzmu.

Komu zależy na tym, by te wartości kurzyły się na bibliotecznych półkach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, popieram... Adrianna bardzo dobrze robi, że propaguje twórczość pisarza chyba nie końca docenianego i widzianego przez pryzmat lektur szkolnych. Warto wrócić do niego po wielu latach i znaleźć nowe (i aktualne do dziś) wartości, ukryte w jego powieściach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianna, jak widzę, nieustająco propaguje Henryka Sienkiewicza, twórczość jego i o nim. I tak trzymać, przynajmniej jest o czym poczytać, a nie o szynkach w Senacie RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Burza wokół twórczości H.Sienkiewicza jest zawsze z piorunami i gradobiciem ;) Ażeby w końcu powietrze było czystsze i barwna tęcza pokoju pomiędzy Pannem , a poddanym pojawiła się na niebe! Taka właśnie jest ta "Eurosarmacja" o Sienkiewiczu!

Uznany na Zachodzie Europy i Ameryki za "Quo vadis", stworzył moim zdaniem znacznie lepsze lektury, jak : "Krzyżacy", i "Ogniem i Mieczem". Z tym że Europa Zachodnia jest zbyt ospała, ażeby uświetniła "Krzyżakom" należne im miejsce w twórczości europejskiej!

Tak, filmy Ingmara Bergmana, reż szwedzkiego, chociaż trudne i na wskroś skandynawskie, mają już znacznie łatwiej... Nie obalają niczyjego mitu o "białych rękawiczkach" europejskiego rycerza!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.