Facebook Google+ Twitter

Eurosieroty będą mieć opiekunów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-14 12:18

Rodzice wyjeżdżający do pracy za granicą muszą w przyspieszonym trybie w sądzie rodzinnym lub nawet u notariusza ustanowić opiekuna prawnego dla swoich dzieci - takie zmiany w prawie postuluje poseł PiS z Górnego Śląska Adam Gawęda.

Na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny chce zainicjować prace nad nimi.- Problem jest kolosalny, tak naprawdę liczby eurosierot nie da się ustalić - mówi Gawęda.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. / Fot. Wojciech Barczyński/POLSKAZ badań przeprowadzonych latem tego roku przez kuratoria oświaty na zlecenie MEN wynika, że w całej Polsce 52 tys. dzieci żyje bez przynajmniej jednego z rodziców, w związku ich wyjazdami za granicę. Blisko 1,3 tys. dzieci trafiło z tego powodu pod opiekę kuratora lub do domu dziecka.

Według obowiązującego ustawodawstwa poza rodzicami nikt nie jest upoważniony do rozmowy z nauczycielem na temat postępów dziecka w nauce, jego zachowania w szkole, do podejmowania decyzji o leczeniu dziecka w przypadku choroby czy do ingerencji w przypadku, gdy małoletni popada w konflikt z prawem.

- Tymczasem ktoś za małoletnie dzieci pozostawione w kraju przez rodziców odpowiadać musi. Taką osobą powinien być ustanowiony opiekun prawny - mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.