Facebook Google+ Twitter

Eurostat: 17 procent Polaków żyje na granicy ubóstwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-19 07:33

17 procent Polaków żyje na granicy ubóstwa. To tyle samo ile wynosi średnia unijna. Tak wynika z danych za 2008 roku opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat. Jeśli chodzi o niedostatek materialny w Polsce to dane się pogarszają, ale wciąż nie są one najgorsze we Wspólnocie.

Unijne statystyki mówią, że w naszym kraju biedą najbardziej zagrożone są osoby do 17 roku życia. Ogólnie jednak sytuacja w Polsce jest lepsza aniżeli w krajach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii, czy nawet we Włoszech i w Portugalii. Eurostat zastrzega jednak, że bieda to pojęcie względne i jej próg jest różny w zależności od kraju. O zagrożeniu ubóstwem można mówić wtedy, gdy dochody spadają poniżej 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w danym państwie. Unijne biuro statystyczne sprawdziło więc sytuację w krajach członkowskich korzystając z innej metody.

Chodzi o niedostatek materialny, który pokazuje ile osób nie stać na przykład na to, by zjeść mięso co drugi dzień, odpowiednio ogrzać mieszkanie, kupić pralkę, czy wyjechać na urlop. Z tych statystyk wynika, że dwie trzecie naszych rodaków nie może sobie pozwolić na wakacje, jedna piąta nie ma odpowiedniego ogrzewania, tyle samo nie ma pieniędzy na mięsny obiad co drugi dzień, a 17 procent nie stać na samochód. I choć ta sytuacja nie daje powodów do optymizmu w Polsce, to odsetek osób dotkniętych materialnym niedostatkiem wcale nie jest najwyższy. Gorzej pod tym względem jest w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, Łotwie czy w Portugalii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.