Facebook Google+ Twitter

Eurostat. Polska godzina pracy 5 razy tańsza niż belgijska

Nasza średnia płaca jest imponująca – wynosi aktualnie 4361 złotych. Tylko że średnia płaca w 27 krajach Unii to 2177 euro, a w starej UE jeszcze wyższa. Jeżeli dobrze nam pójdzie to, ścigając Unię w takim tempie jak dotychczas, dogonimy ją już za 65 lat.

 / Fot. EPA/NARENDRA SHRESTHAZ doniesień prasowych i radiowych wynika, że najwyższe koszty pracy w Unii Europejskiej i, co za tym idzie – najwyższe ceny godziny pracy - są w Belgii, a najniżej wyceniana jest praca w Bułgarii. Takie wyniki opublikowało Polskie Radio, powołując się na unijne biuro statystyczne - Eurostat.

A jak to jest w Polsce? U nas średnie koszty pracy należą do najniższych. To według Eurostatu. Biuro Eurostat brało pod uwagę koszty wynagrodzeń i opodatkowanie pracy, w tym ubezpieczenie społeczne, w 27 krajach Unii i w Polsce. Według unijnego Eurostatu, za godzinę pracy przedsiębiorca w Polsce płaci nieco ponad siedem euro, czyli przeszło 28 złotych. Tymczasem średnia unijna wynosi 23 euro, ale koszty pracy za godzinę są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach, całej Wspólnoty Europejskiej.

Najwyższe występują w Belgii (tam mieszczą się unijne instytucje i kwatera główna NATO) i wynoszą ponad 39 euro. Na podobnym poziomie wyceniana jest godzina pracy w Szwecji i Danii.

Stosunkowo nieźle na tle tych trzech państw, ma się też sytuacja we Francji, Luksemburgu i Holandii. Natomiast najniższe koszty pracy są w krajach nowej Unii Europejskiej. Za najniżej notowaną Bułgarią, gdzie koszty te wynoszą trzy i pół euro - plasują się: Rumunia, Litwa i Łotwa, a na piątym miejscu przed nimi Polska.

I jeszcze jeden istotny w tych kwestiach "drobiazg". Otóż niemal we wszystkich unijnych państwach, podstawowe wynagrodzenie brutto nauczycieli, którzy rozpoczynają pracę zawodową jest niższe niż PKB przypadające na jednego mieszkańca.

Ogólnie zaś Polacy są konkurencyjni na rynku pracy. Decydują wspomniane względy płacowe. Kwota średniej płacy 4361 złotych, przy kilkukrotnie wyższej w innych państwach – musi budzić zainteresowanie pracą poza Polską.

Z analizy danych statystycznych wynika, że od czasu wejścia do Unii Europejskiej, pensje w Polsce wzrosły o jedną trzecią. Średnie wynagrodzenie brutto w 2011 roku wyniosło u nas 800 euro. Według Eurostatu było o 33 procent wyższe niż w 2005 r. Ale średnia płaca w 27 krajach Unii wyniosła rok temu 2177 euro i wzrosła w ostatnich sześciu latach tylko o 11,8 procent. Jednak odległość, jaka nas dzieli pod tym względem od krajów unijnych, wciąż jest ogromna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

To nie jest artykuł o emeryturach tylko o zarobkach, więc się wypowiedziałem wyłącznie w temacie.

Ale uzupełniając tamten komentarz dodam, że w okolicy tegoż miasta niewiasty mogą zatrudnić się w firmie cateringowej. Praca jest na 12-godzinne zmiany i głównie polega na szorowaniu gigantycznych kotłów. Ostatnio płacili za to 560 zł miesięcznie.
Takież samo wynagrodzenie parę lat temu mój kolega dostawał w salonie firmowym FIAT'a w Warszawie i tyle samo dostawał inny znajomy, który pracował w miasteczkach typu Pruszków, itd... Jego praca dla odmiany polegała na chodzeniu po dachach i montowaniu anten.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu. Są tacy w miastach i we wsiach, którzy mają miesięczne emerytury około 600 zł a renty nawet po niewiele ponad 240 zł i muszą żyć. A pensje, zwłaszcza u tych pracodawców, którzy unikają podatków od zatrudnionych - bywają po 600 zł miesięcznie, jako wynagrodzenie za pracę na umowę zlecenie i czasem pracodawca dorzuci jeszcze do ręki pracownikowi 200 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju. Nie martw się. W internecie nic nie ginie, nawet jeżeli tekst skasujesz - pozostaje. Problem w tym jak go znaleźć. Twój tekst jest w internecie i oczywiście w Wiadomościach24. Wpisz do wyszukiwarki W24 tytuł artykułu: <Dlaczego Polacy mało zarabiają?> I momentalnie wyskakuje odpowiedź w postaci Twojego tekstu. W ten sam sposób możesz go zobaczyć, gdy wpiszesz ten tytuł do głównej wyszukiwarki Google.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam znajomych mieszkających w miastach gdzie 1000 złotych jest całkiem niezłą pensją...

Komentarz został ukrytyrozwiń
normalny
  • normalny
  • 29.04.2012 18:23

Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle ? Przeciętna płaca ma się tak, jak opowiadanie o panu z psem na spacerze. Średnio - pan ma trzy nogi i pies ma trzy nogi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.