Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eurostat. Polska godzina pracy 5 razy tańsza niż belgijska

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Nasza średnia płaca jest imponująca – wynosi aktualnie 4361 złotych. Tylko że średnia płaca w 27 krajach Unii to 2177 euro, a w starej UE jeszcze wyższa. Jeżeli dobrze nam pójdzie to, ścigając Unię w takim tempie jak dotychczas, dogonimy ją już za 65 lat.

Z doniesień prasowych i radiowych wynika, że najwyższe koszty pracy w Unii Europejskiej i, co za tym idzie – najwyższe ceny godziny pracy - są w Belgii, a najniżej wyceniana jest praca w Bułgarii. Takie wyniki opublikowało Polskie Radio, powołując się na unijne biuro statystyczne - Eurostat.

A jak to jest w Polsce? U nas średnie koszty pracy należą do najniższych. To według Eurostatu. Biuro Eurostat brało pod uwagę koszty wynagrodzeń i opodatkowanie pracy, w tym ubezpieczenie społeczne, w 27 krajach Unii i w Polsce. Według unijnego Eurostatu, za godzinę pracy przedsiębiorca w Polsce płaci nieco ponad siedem euro, czyli przeszło 28 złotych. Tymczasem średnia unijna wynosi 23 euro, ale koszty pracy za godzinę są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach, całej Wspólnoty Europejskiej.

Najwyższe występują w Belgii (tam mieszczą się unijne instytucje i kwatera główna NATO) i wynoszą ponad 39 euro. Na podobnym poziomie wyceniana jest godzina pracy w Szwecji i Danii.

Stosunkowo nieźle na tle tych trzech państw, ma się też sytuacja we Francji, Luksemburgu i Holandii. Natomiast najniższe koszty pracy są w krajach nowej Unii Europejskiej. Za najniżej notowaną Bułgarią, gdzie koszty te wynoszą trzy i pół euro - plasują się: Rumunia, Litwa i Łotwa, a na piątym miejscu przed nimi Polska.

I jeszcze jeden istotny w tych kwestiach "drobiazg". Otóż niemal we wszystkich unijnych państwach, podstawowe wynagrodzenie brutto nauczycieli, którzy rozpoczynają pracę zawodową jest niższe niż PKB przypadające na jednego mieszkańca.

Ogólnie zaś Polacy są konkurencyjni na rynku pracy. Decydują wspomniane względy płacowe. Kwota średniej płacy 4361 złotych, przy kilkukrotnie wyższej w innych państwach – musi budzić zainteresowanie pracą poza Polską.

Z analizy danych statystycznych wynika, że od czasu wejścia do Unii Europejskiej, pensje w Polsce wzrosły o jedną trzecią. Średnie wynagrodzenie brutto w 2011 roku wyniosło u nas 800 euro. Według Eurostatu było o 33 procent wyższe niż w 2005 r. Ale średnia płaca w 27 krajach Unii wyniosła rok temu 2177 euro i wzrosła w ostatnich sześciu latach tylko o 11,8 procent. Jednak odległość, jaka nas dzieli pod tym względem od krajów unijnych, wciąż jest ogromna.

Pociesza tylko to, że odległość zmniejsza się z roku na rok. Sześć lat temu średnie wynagrodzenie w Polsce było o 69 proc. niższe niż w Unii Europejskiej, a w roku 2011 już o 63,3 procent – podało Polskie Radio. To znak, że średnio w roku skracaliśmy dystans średniej płacy o blisko 1 proc. (ścisłe 0,95%). Wiemy już, że w tym tempie mamy szanse dogonić Wspólnotę, w przeciętnej płacy nominalnej za 65 lat i osiągniemy takie średnie płace jak w strefie euro - za 85 lat.

Pociesza także i to, że różnica w średniej płacy jest o połowę mniejsza, jeśli zważy się siłę nabywczą polskich pensji. Bo według Eurostatu - większość produktów i usług jest w Polsce tańsza niż w Zachodniej Europie. Dla przykładu - w połowie 2011 roku - chleb w Polsce był tańszy niż w niemieckiej Saksonii o 34 procent, a ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – były trzy razy niższe.

Udało się nam niemal zrównać z poziomem przeciętnej płacy na Węgrzech, choć tam była ona przed sześciu laty, o 130 euro wyższa. Niestety - nadal lepiej od Polaków zarabiają Czesi, średnio z pensjami wyższymi o 190 euro i Słowacy, którzy mają o 110 euro więcej. Ale zarabiamy dwa razy więcej niż Bułgarzy - o 190 euro, więcej niż Rumuni a także o 150 euro więcej niż Litwini.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto