Facebook Google+ Twitter

Eurowizja 2011: Ostateczna lista uczestników konkursu

W piątek 31 grudnia 2010 Europejska Unia Nadawców opublikowała ostateczną listę państw, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w tegorocznej Eurowizji. Na scenie w Düsseldorfie zaprezentują się wykonawcy z 43. krajów.

 / Fot. EBU43 reprezentacje, a więc tyle samo, co w roku 2008 i o cztery więcej w porównaniu w rokiem poprzednim. Wśród zgłoszonych uczestników jest kilka niespodzianek. Cztery kraje zdecydowały się na powrót do konkursu. Po 13 latach przerwy wróciły wyczekiwane przez wszystkich Włochy. Być może decyzja Włochów przyczyniła się także do powrotu San Marino, które debiutowało w 2008 w Belgradzie i jak do tej pory był to ich pierwszy i ostatni występ. Po trzech latach nieobecności wraca Austria, a także Węgry, które w 2010 nie wzięły udziału w konkursie.

Jeszcze kilka miesięcy temu słowacki nadawca publiczny - telewizja STV zapowiedziała, że podczas konkursu w Düsseldorfie nie usłyszymy reprezentanta tego kraju. Jak się okazuje, Słowacja wystąpi podczas tegorocznej Eurowizji. Pewne zamieszanie pojawiło się także wokół Izraela. Pierwszy półfinał konkursu odbędzie się 10 maja, w dniu, w którym przypada jedno z najważniejszych izraelskich świąt narodowych. W związku z tym telewizja IBA wystosowało do Europejskiej Unii Nadawców petycję, aby wykonawca izraelski zakwalifikowany został automatycznie do drugiego półfinału (12 maja), gdyż 10 maja telewizja nie będzie w stanie przeprowadzić transmisji na żywo z areny w Düsseldorfie. EBU zgodziła się i Izrael wystąpi w drugim półfinale, pomijając procedury losowania.

Lista państw, które wystąpią podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji 2011 (w nawiasach podano nazwę nadawcy odpowiedzialnego za konkurs w danym państwie):
1. Albania (RTVSH)
2. Armenia (AMPTV)
3. Austria (ORF)
4. Azerbejdżan (Ictimai TV)
5. Białoruś (BTRC)
6. Belgia (RTBF)
7. Bośnia & Hercegowina (BHRT)
8. Bułgaria (BNT)
9. Chorwacja (HRT)
10. Cypr (CyBC)
11. Dania (DR)
12. Estonia (ERR)
13. Finlandia (YLE)
14. Francja (France TV)
15. Macedonia (MKRTV)
16. Gruzja (GEGT)
17. Niemcy (NDR/ARD)
18. Grecja (ERT)
19. Węgry (MTV)
20. Islandia (RÚV)
21. Irlandia (RTÉ)
22. Izrael (IBA)
23. Włochy (RAI)
24. Łotwa (LTV)
25. Litwa (LRT)
26. Malta (PBS)
27. Mołdawia (TRM)
28. Holandia (TROS)
29. Norwegia (NRK)
30. Polska (TVP)
31. Portugalia (RTP)
32. Rumunia (TVR)
33. Rosja (RTR)
34. San Marino (SMRTV)
35. Serbia (RTS)
36. Słowacja (STV)
37. Słowenia (RTVSLO)
38. Hiszpania (TVE)
39. Szwecja (SVT)
40. Szwajcaria (SRG / SSR)
41. Turcja (TRT)
42. Ukraina (NTU)
43. Wielka Brytania (BBC)

Włochy, dołączając do konkursu, stały się członkiem tzw. Wielkiej Piątki i wraz z Francją, Hiszpanią, Niemcami i Wielką Brytanią mają zagwarantowany udział w Wielkim Finale. Pozostałe 38. krajów podzielone zostanie na dwa półfinały. Z każdego półfinału do koncertu finałowego awansuje po 10 uczestników wybranych przez telewidzów z całej Europy i jury. O przydziale państw do półfinałów zdecyduje losowanie, które 17 stycznia odbędzie się w Düsseldorfie. 14 marca rozlosowana zostanie kolejność startowa.

Tegoroczna Eurowizja odbywa się w Niemczech za sprawą zwycięstwa Leny, która utworem Satellite podbiła rzesze Europejczyków. Półfinały odbędą się 10 i 12 maja, a finał w sobotę 14 maja. TVP przeprowadzi najprawdopodobniej transmisję z półfinału, w którym udział będzie brała Polska, a także z finału. Drugi półfinał (podobnie jak rok temu) obejrzeć będziemy mogli w skrócie 11 lub 13 maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.