Facebook Google+ Twitter

Eurowizyjna podróż w przeszłość, czyli historia konkursu piosenki

W sobotę, 14 maja w Düsseldorfie rozpocznie się finał 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. Niebawem dowiemy się, który reprezentant okaże się tym najlepszym i do jakiego państwa Eurowizja zawita w 2012 r. Tymczasem przypomnijmy sobie zwycięzców ostatnich 10 edycji konkursu.

Olsen Brothers / Fot. Robin Skjoldborg, Creative Commons, wikipedia.da45. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 13 maja 2000 roku w Sztokholmie w Globe Arena. Wówczas udział w nim wzięły 24 kraje. Faworytką wydawała się znana w całej Europie rosyjska reprezentantka Alsou. Konkurs zakończyła jednak na miejscu drugim zdobywając 155 punktów. Ostatecznie zwyciężyła propozycja duńska. Utwór Fly on the Wings of Love w wykonaniu Olsen Brothers okazał się sensacyjnym odkryciem i o 40 punktów wyprzedził rosyjskie Solo. Na miejscu trzecim z dorobkiem 136 punktów znalazła się łotewska grupa Brainstorm, która wykonała utwór My star.

Tanel Padar / Fot. Jüri Kaljundi, Creative Commons, wikipedia.enDzięki Olsen Brothers Konkurs Eurowizji w roku 2001 trafia do Danii. W koncercie finałowym, który odbył się 12 maja w Parken Stadium udział wzięło 23 uczestników, w tym po roku przerwy Polska. Zwyciężyło estońskie Everybody w wykonaniu Tanel Padar, Dave Benton & 2XL, którzy zdobyli 198 punktów. Na miejscu drugim uplasowała się Dania z utworem Never ever let you go. Rollo & King zdobyli 177 punktów. 40 punktów mniej zebrała grecka propozycja Die For You, a więc wykonujący ją zespół Antique znalazł się na miejscu trzecim.

Marie N / Fot. Vladimirs Svetlovs, Creative Commons, wikipedia.lvRok później Eurowizja trafia do Tallina. W finałowym koncercie, który odbywa się w Saku Suurhall 25 maja 2002 udział biorą reprezentanci z 24 krajów. Ostatecznie zwycięża reprezentantka Łotwy, Marie N. Utwór I wanna otrzymuje 176 punktów. Tylko 12 punktów mniej otrzymuje utwór 7th wonder w wykonaniu Iry Lasco w Malty. Na trzecim miejscu konkurs kończy Sehlene, reprezentantka Estonii, której kompozycja Runaway zdobyła 111 punktów.

Sertab Erener podczas otwarcia ESC 2004 / Fot. Daniel Aragay,Creative Commons, wikipedia.tr48. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się na Łotwie. 24 maja 2003 w koncercie finałowym w Skonto Olympic Hall w Rydze udział wzięło 26 państw. Największymi faworytkami konkursu były reprezentantki Rosji. Duet t.A.T.u. ostatecznie zajął miejsce trzecie. Utwór Nie wier', nie bojsia zdobył 164 punkty. Rosjankom do zwycięstwa zabrakło 4 punktów. Na pierwszym miejscu z wynikiem 167 punktów uplasowała się turecka propozycja Every way that I can. Sertab Erener postawiła na narodowe rytmy i tym samym zdobyła sympatię Europejczyków. Drugie miejsce przypadło Belgii. Grupa Urban Trad utworem Sanomi wywalczyła 165 punktów.

Rusłana podczas występu / Fot. Alexandru Busa, Domena Publiczna, wikipedia.enW roku 2004 Eurowizja przenosi się do Stambułu w Turcji. Po raz pierwszy konkurs składa się z dwóch części: koncertu półfinałowego i finałowego. Z tego pierwszego do finału awansuje 10 krajów, których reprezentanci w roku poprzednim znaleźli się poza pierwszą piętnastką. Tak więc, od tego roku w finale udział bierze 25 państw. Finał konkursu, który odbył się w sobotę 15 maja 2004 wygrała reprezentantka Ukrainy. Rusłana z utworem Wild Dances zdobyła 280 punktów. Na drugim miejscu znalazł się Željko Joksimović z Serbii i Czarnogóry. Jego propozycja Lane moje zdobyła 263 punkty. Konkurs na miejscu trzecim zakończył reprezentant Grecji. Sakis Rouvas za utwór Shake it otrzymał 252 punkty.

Helena Paparizou podczas eurowizyjnego show / Fot. Jerry Daykin, Creative Commons, wikipedia.enRok 2005 to Eurowizja w Kijowie. Półfinał odbył się 19 maja, a dwa dni później finał. Koncerty odbywały się w Pałacu Sportu. Zwycięską kompozycją okazała się grecka propozycja My number one w wykonaniu Heleny Paparizou. Greczynka zdobyła 230 punktów. Drugie miejsce i 192 punkty zdobyła Chiara z Malty. Pierwszą trójkę zamknął utwór Let me try, który wykonali Luminiţa Anghel & Sistem z Rumunii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 14.05.2011 06:32

A ja się cieszę. Z tego, że więcej już nikt nie będzie słuchał. Tego pożal się boże śpiewania polskiej /artystki/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.