Facebook Google+ Twitter

Eurowybory: 33 proc. Polaków deklaruje, że pójdzie do urn

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-26 21:35

Europejczycy, w tym Polacy mobilizują się przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. 33 proc. naszych rodaków deklaruje, że pójdzie do urn - tak wynika z najnowszego sondażu TNS Opinion, o którym poinformowało biuro Parlamentu Europejskiego.

Jeszcze kilka miesięcy temu zaledwie 13 proc. Polaków mówiło, że weźmie udział w europejskich wyborach. Im bliżej do głosowania, tym ta liczba jest większa. Tradycyjnie najmniej zainteresowani wyborami są Słowacy - tylko 16 proc., natomiast najwięcej chętnych jest w Irlandii – 66 proc.

W porównaniu z sondażem z lutego poprawiły się wyniki dla całej Unii Europejskiej. Prognozowana frekwencja jest na poziomie 43 proc. i to jest wzrost w porównaniu z sondażem z lutego, gdzie nieco ponad jedna trzecia deklarowała udział w wyborach. Biuro prasowe Parlamentu Europejskiego zastrzega jednak, że na razie nie ma gwarancji, że frekwencja w tegorocznych wyborach zbliży się do poziomu sprzed pięciu lat, kiedy zagłosowało ponad 45 proc. Europejczyków. Jeśli chodzi o wybór kandydatów, to ponad połowa Polaków będzie brała pod uwagę doświadczenie w sprawach europejskich, w przeciwieństwie do mieszkańców Łotwy, czy Węgier, dla których najważniejsze jest doświadczenie w polityce krajowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.