Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5674 miejsce

Euvax B znowu sieje strach. Wycofano kolejną partię, ale nie szczepionkę

Synek Agnieszki od 5 lat choruje na padaczkę lekooporną. - Nasza sprawa toczy się w sądzie, ale ciężko jest udowodnić w Polsce, że pogorszenie zdrowia dziecka jest efektem podania szczepionki. Zwłaszcza, że lekarz nie zgłosił do sanepidu drgawek, które wystąpiły po szczepieniu, jako niepożądanego odczynu poszczepiennego - mówi mama Kawusia. Właśnie po raz kolejny wycofano w Polsce partię szczepionki Euvax B. Ale nie szczepionkę.

 / Fot. United States Navy /PDW 2008 roku opublikowaliśmy w serwisie tekst o śmierci Jasia Łuszczyńskiego. Noworodek zmarł w wyniku poddania go obowiązkowemu szczepieniu koreańską szczepionką Euvax B przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.

Wówczas zareagowano wycofaniem szczepionki z obiegu, a właściwie tylko jednej jej partii. Niestety, jak się okazuje, historia Jasia nie jest jedynym przypadkiem. Od 2007 roku do chwili obecnej pojawiają się informacje o szkodliwym działaniu szczepionki, ale w Polsce nie rezygnuje się z jej stosowania. Choć Europa Euvaxu B nie chce.

Mówią rodzice poszkodowanych dzieci

Agnieszka jest mamą Kawusia (nazwisko znane redakcji). Jej synek choruje na padaczkę lekooporną. - Po podaniu szczepionki pojawiły się pierwsze drgawki. Synek urodził się o 18.30, Euvax B 08011 podano już o 20, a pierwsze drgawki pojawiły się wczesnym rankiem. Oczywiście żaden lekarz nie zgłosił tego jako NOP (niepożądany odczyn poszczepienny), bo szpital miałby zaraz nalot z sanepidu i wyszło by na jaw, że szczepionka jest niehomogenna (miała niejednorodny skład), że dziecko chore, więc nie powinno być szczepione. Lekarze woleli tego uniknąć wtedy (5 lat temu), a teraz ciężko im cokolwiek udowodnić – mówi mi mama chłopca.

W podobnej sytuacji jest Maja, jedna z członkiń Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Jej córka również padła ofiarą szczepionki. - Moja córka po szczepieniu zachorowała na padaczkę. NOP wystąpił 3h po podaniu szczepionki i oczywiście nie uznano tego jako powikłanie. Najgorsze jest to, że lekarze nie zgłaszają NOP-ów. Boją się, nie chcą siać paniki w społeczeństwie albo zwyczajnie mają blade pojęcie - opisuje sytuację. - Chorobę córki lekarze nie wiązali z podaniem szczepionki; związek choroby ze szczepieniem określili jako - zbieżność czasową. Pomimo tego, że mam wypis ze szpitala "Padaczka po szczepieniu" – komentuje Maja.

Na stronie szczepienia.pl czytamy: „Szczepienia chronią zdrowie nasze i przyszłych pokoleń (…)Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych ma łagodny przebieg i nie pozostawia trwałych następstw. Najczęściej występującymi NOP jest gorączka, obrzęk i odczyn zapalny w miejscu wstrzyknięcia, gorsze samopoczucie. Poważne odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko”. Zwolennicy szczepień podkreślają także, że program szczepień ochronnych pozostaje jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych interwencji w zdrowie obywateli. Niestety, w wielu przypadkach interwencja taka może zmienić całe życie i wywołać chorobę.

Tu przeczytasz historię Magdy i jej córki. Sprawa trafiła do sądu


Zmowa milczenia w sprawie NOP Euvaxu B

Mało kto wie czym jest NOP i jakie konsekwencje może mieć szczepienie. Rodzicom rzadko udziela się na ten temat informacji. Mówi się przede wszystkim o korzystnym wpływie. W retoryce przedstawicieli medycyny dominuje korzystny wizerunek szczepień i ich ogromny udział w zwalczaniu chorób. Milczy się natomiast o drugiej stronie zjawiska. - Nikt nie udzielił mi żadnych informacji odnośnie podanej szczepionki, możliwych skutków ubocznych czy niepożądanych odczynów poszczepiennych. Nawet nie wiedziałam kiedy zaszczepiono mi dziecko dlatego, że przebywało na Intensywnej Terapii – opowiada mi Agnieszka.

Problemem są także statystyki dotyczące NOP. W ustawie o chorobach zakaźnych zapisane jest, że „lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego, ma obowiązek, w ciągu 24 godzin od powzięcia podejrzenia jego wystąpienia, zgłoszenia takiego przypadku do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego”. Odczyny monitoruje się do 4 tygodni, potem już wszystko zależy od świadomości rodziców. Ci jednak w wyniku zaniedbania lekarzy nie mają informacji, a bez wiedzy trudno jest podjąć jakieś kroki.

Justyna Socha - współzałożycielka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP mówi:"Lekarz powinien zgłosić każde podejrzenie NOP. Rocznie w Polsce jest to liczba tylko około jednego tysiąca na wszystkie szczepione dzieci!”. Konieczny jest pełen dostęp obywateli do informacji na temat skutków szczepień. O konsekwencjach niewiele się mówi, a rodzice nie maja gdzie szukać pomocy i zostają z problemem sami. W takiej sytuacji trudno jest mówić o 100 proc. rejestracji pojawienia się NOP, a fakty te stawiają statystyki pod wątpliwość.

Wielu lekarzy nie łączy występujących chorób ze szczepieniami. Nie bierze się tez odpowiedzialności i nie mówi o zagrożeniach głośno. Możliwe, że uświadomieni rodzice nie zgadzaliby się tak łatwo na szczepienia swoich dzieci. To może wpływać na zmowę milczenia w tej kwestii. Dochodzą do tego także pieniądze, ponieważ to właśnie firmy farmaceutyczne czerpią ogromne zyski ze sprzedaży szczepionek.


Nie wierzyć propagandzie w sprawie szczepień

Znajdują się jednak i tacy, którzy podejmują słowa krytyki. Jak możemy przeczytać w artykule „Szczepionki jak papierosy” prof. Maria Majewska przeciwstawia się obowiązkowym szczepieniom: „Coraz więcej ludzi na świecie poznało prawdę o szczepieniach i ich odmawia, dlatego nasila się presja producentów szczepionek i ich służb na naiwnych klientów (…)Ludzie już zbyt dużo wiedzą o szkodliwości szczepionek (głównie na podstawie własnych czy rodzinnych doświadczeń), wiec trzeba ich obawy zagłuszyć "ekspercką" i medialną propagandą. Na szczęście, coraz mniej ludzi wierzy tej propagandzie”. Ponadto z negatywnymi efektami szczepień rodzice pozostają sami.

Mimo że istnieje obowiązek szczepień, nie ma odszkodowań za ewentualne powikłania, które trudno udowodnić następnie przed sądem. Agnieszka nie zostawiła tragedii syna. - Nasza sprawa toczy się w sądzie. Bardzo ciężko jest udowodnić w naszym kraju, że pogorszenie się zdrowia jest efektem podania szczepionki. W naszym przypadku żaden lekarz nie zgłosił drgawek, które wystąpiły po szczepieniu, do sanepidu jako NOP, mimo ciążącego na nich takowego obowiązku. Pomimo że w Rozporządzeniu MZ są na jednym z pierwszych miejsc w kryteriach rozpoznawania niepożądanych odczynów poszczepiennych – opowiada mama Kawusia.

Szczep dziecko, bo zapłacisz grzywnę

26 lipca 2012 roku prezydent podpisał projekt zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wprowadza ona zapis o obowiązku szczepień. Rodzice, którzy odmówią zaszczepienia otrzymają grzywnę. Nie pozostawia się wyboru w tej kwestii, mamy więc do czynienia z realnym przymusem. Ponadto w art. 29a czytamy o „możliwości zmonopolizowania i ograniczenia dostępu do informacji o zakażeniach, chorobach zakaźnych i niepożądanych odczynach poszczepiennych poprzez ograniczenie ich rejestracji wyłącznie do zarządzanego przez GIS systemu sentinel oraz projektowany płatny dostęp do tego systemu, wyłącznie dla niektórych instytucji i po wcześniejszym podpisaniu umowy”. Taki zapis wprowadza zagrożenie, że Ci najbardziej zainteresowani będą niedoinformowani, a wiadomości będą manipulowane. Pozostają organizacje m.in. takie jak Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP". Zapełniają one lukę w dyskursie publicznym na ten temat.

18 lipca 2013 - kolejna partia Euvaxu B wycofana

18 lipca po raz kolejny wycofano partię szczepionki Euvax b. Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że powodem jest niespełnienie przez nią wymagań jakościowych czyli niehomogenności (niejednorodny skład). Z tego względu seria szczepionki nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wyjaśnienia. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

24 lipca Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie Euvax B. Zapewnia w nim, że wszyscy pacjenci, którym podano szczepionkę przed wycofaniem mogą czuć się bezpiecznie. Ponadto w celu zapobiegnięcia takowym sytuacjom w przyszłości mają być prowadzone kontrole warunków i sposobu przechowywania szczepionek. Jak czytamy w oświadczeniu, to właśnie mogło spowodować „nieprawidłowości dot. niejednorodnej struktury szczepionek”.

To nie pierwszy raz. Ponownie usuwa się serię szczepionki, zamiast pozbyć się jej całkowicie. Powodem może być cena.

Koreańska szczepionka jest prawie o połowę tańsza od zamienników. Także Światowa Organizacja Zdrowia zwracała uwagę, że szczepionka ta może wywoływać poważne powikłania, a nawet śmierć. Stało się to, gdy w Wietnamie odnotowano kilka zgonów związanych właśnie ze stosowaniem preparatu Euvax B. Co musi się stać, by jej więcej nie stosować?
....................................
Powyższy tekst powstał jako odpowiedź na ogromne zainteresowanie szczepionką Euvax B. Pierwszy materiał na ten temat pojawił się w naszym serwisie w 2008 roku i opowiadał historię Jasia, który zmarł po podaniu szczepionki. Zdarzenia sprzed kilku dni (kolejny raz wycofano partię Euvaxu B 18 lipca br.) spowodowały ogromne zainteresowanie archiwalnym tekstem, co skłoniło nas do drążenia tematu i sprawdzenia, czy śmierć Jasia cokolwiek zmieniła. Sądząc z wypowiedzi rodziców, które przytaczamy, nie.

Bardzo dziękuję za pomoc przy gromadzeniu informacji społeczności Facebooka, która wspaniale zareagowała na moją prośbę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Temat mocno sprany. Ale... jeżeli ktoś emocjonuje się STD, to można zagłębić się w temat, od tego linku zaczynając:

link


Półtora roku temu zwolennik tańszych leków tak oto mnie strofował pod jednym z artykułów o ustawie refundacyjnej:

"(...) Te leki ZAMIENNIKI są wyprodukowane z tych samych składników , mają ten sam skład chemiczny-RÓŻNIĄ SI Ę TYLKO CENĄ ,są znacznie tańsze!!!!! (...)"

Komentarz został ukrytyrozwiń

135 lajków, wow! (Roz)ważny tekst. Ja nie do końca wierzę w tę kampanię antyszczepionkową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.