Facebook Google+ Twitter

Eva-Britt Svensson: Buzek zrobił wiele dla Parlamentu Europejskiego

Eva-Britt Svensson, zeszłoroczna kontrkandydatka Jerzego Buzka w wyborach na szefa PE, w wywiadzie dla W24, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat pracy w parlamencie, osiągnięciach polskiego przewodniczącego PE i wyzwaniach jakie stoją przed europarlamentarzystami.

Mija rok od wyborów, w których zwyciężył Jerzy Buzek, pani główny i jedyny kontrkandydat. Jak ocenia pani ten okres?
- Jerzy Buzek jako przewodniczący Parlamentu, wiele zdziałał, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie formalne wewnątrz Parlamentu. Ale nie zapominajmy, że jest kryzys. A to oznacza, że potrzebne jest zdecydowane działanie i koordynacja aktywności wszystkich instytucji parlamentu, czyli komisji, rady i pracy samych europosłów. Uważam, że trzeba wzmocnić Parlament, między innymi poprzez ustawy regulujące najistotniejsze kwestie. Jerzy Buzek w wielu sprawach był aktywny, ale potrzeby i problemy są jeszcze większe.

To znaczy?
- Jest czas kryzysu. Pogorszyła się nawet sytuacja krajów, które zawsze uznawane były za bogate, jak np: Szwecja. Wielu ludzi żyje w nędzy i ubóstwie, a to prowadzi do nadużyć, na przykład: wyzysku, handlu żywym towarem, prostytucji. Potrzebna jest silna polityka ekonomiczna, ale także mocna i zdecydowana polityka pro-społeczna.

Jakie są pani propozycje?
- Wiadomym jest, że poglądy moje są zupełnie odmienne od poglądów Jerzego Buzka. Dlatego też, moja wizja Europy była i jest znacząco różna od wizji Jerzego Buzka. Osobiście byłabym za większym działaniem gwarantującym poszanowanie praw człowieka czy przeciwdziałaniu nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn. Tym zajmuje się komisja, której przewodniczę. W ciągu tego roku zaproponowaliśmy szereg rozwiązań prawnych, z których część została przyjęta. Kampania przeciw dyskryminacji kobiet i przemocy domowej, którą przeprowadziliśmy na przełomie marca i kwietnia, stała się wielkim wydarzeniem. Mamy poczucie sukcesu, ale także poczucie konieczności dalszej pracy. Trzeba działać, bo zmiany w tym obszarze zachodzą bardzo, bardzo powoli.

Czym kieruje się pani w swojej pracy? Jakiej rady udzieliłaby pani innym europosłom?
- Europa doświadcza zmian ekonomicznych, społecznych i klimatycznych. Trzeba być czujnym i szybko reagować na sytuację, często podejmując odważne decyzje.

Dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.