Facebook Google+ Twitter

Ewa Kopacz: Fundusze na walkę z rakiem nie będą zmniejszane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-04 19:27

Z roku na rok wzrasta liczba osób zapadających na nowotwory złośliwe - alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Prezes Polskiej Unii Onkologii, doktor Janusz Meder wyraził nadzieję, że kryzys gospodarczy i cięcia budżetowe nie dotkną chorych na raka.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że pieniądze na walkę z rakiem nie będą zmniejszane. Podczas konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia walki z Rakiem podsumowano trzyletnią realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Minister Kopacz podkreśliła, że cięcia budżetowe w ogóle nie będą dotyczyły wydatków na leczenie, w tym 250 milionów złotych przeznaczonych na realizację programu dotyczącego walki z rakiem. Kwota finansująca ten program jest gwarantowana ustawowo i nie może być mniejsza przez następnych 7 lat.
Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder zaznaczył, że szpitale onkologiczne cały czas zadłużają się, bo co roku pieniędzy jest za mało.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie profesor Marek Nowacki poinformował, że kontrakty zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia są na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym, dlatego dostępność do leczenia onkologicznego nie powinna być gorsza.

Onkolodzy przyznają, że chociaż coraz więcej osób choruje na nowotwory, to na przykład umieralność z powodu raka piersi zmniejszyła się. Dzięki badaniom profilaktycznym, kobiety wcześniej zgłaszają się na leczenie.

W ciągu 10 lat na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych ma być wydanych 3 miliardy złotych. Według specjalistów, poziom leczenia chorób nowotworowych w naszym kraju jest na światowym poziomie. Brakuje jednak ośrodków, w których pacjent onkologiczny znalazłby pomoc psychologiczną po wyjściu ze szpitala.

W tej sprawie działa, między innymi, Śląska Liga Walki z Rakiem. Zarząd organizacji wręczył w tej sprawie petycję w Urzędzie Marszałkowskim. Treść petycji spotkała się z lakonicznymi odpowiedziami. Takie reakcje urzędników na liczne apele, jedynie pogłębiają bezradność pacjentów i ich rodzin- uważają działacze śląskiej Ligi.

W najbliższą sobotę z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 27 Ośrodków Onkologicznych w Polsce organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Zaplanowano spotkania ze specjalistami, pogadanki i wykłady na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz leczenia nowotworów. Kobiety będą mogły wykonać badania cytologiczne i mammografię, a panowie oznaczenie markera PSA w krwi, który wskazuje na raka prostaty.

W całym kraju na raka umiera co roku 83 tysiące Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.