Facebook Google+ Twitter

Ewa Kopacz: Nowy podział środków na ochronę zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 16:46

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała w Rzeszowie bardziej sprawiedliwy podział środków przeznaczonych na ochronę zdrowia na poszczególne województwa.

Minister chce, aby pieniądze były dzielone podobnie, jak w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w regionie. Dodatkowo, więcej środków przypadałoby dzieciom poniżej 5 lat i dorosłym powyżej 65 roku życia. Według statystyk, te osoby dłużej i częściej chorują.

Obecny algorytm opiera się na wysokości dochodu na jedną osobę, w związku z czym regiony ściany wschodniej otrzymują mniej pieniędzy niż województwa w centralnej czy zachodniej Polsce.

Ewa Kopacz powiedziła, że budżet podkarpackiego oddziału NFZ zwiększyłby się o kilkaset milionów złotych. Tegoroczny budżet podkarpackiego oddziału to około 2 i pół miliarda złotych. Po zmianach wyniósłby on prawie 3 miliardy.

Nowy podział pieniędzy na ochronę zdrowia uzależniony od liczby mieszkańców poszczególnych województw ma być zapisany w nowej ustawie. Miałby on obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, o ile ustawa znajdzie poparcie w Sejmie i uzyska podpis Prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.