Facebook Google+ Twitter

Ewa Kopacz przedstawiła listę leków refundowanych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-14 16:07

85 preparatów, które znajdują się na listach leków refundowanych, będzie tańszych dla pacjentów - zapowiedziała minister Ewa Kopacz. Szefowa resortu zdrowia przedstawiła projekt zmian na liście refundacyjnej.

Ministerster Kopacz rozszerzyła katalog chorób przewlekłych objętych refundacją o 3 schorzenia. Dwa z nich - to rzadkie choroby, na które cierpią dzieci - pęcherzykowe odwarstwianie naskórka i zespół objawów podobnych do mukowiscydozy. Bezpłatnym leczeniem objęci zostaną również pacjenci po resekcji trzustki. Według szacunków będzie to kosztowało 8 milionów złotych.

Minister Kopacz zapowiedziała, że wszyscy lekarze i aptekarze otrzymają "Informator o cenach leków refundowanych. Dzięki temu będzie można wybrać lek najtańszy dla pacjenta.

Na listę zostaną wprowadzone 23 nowe leki generyczne, stosowane w leczeniu miedzy innymi nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, wrzodowej, stanów zapalnych układu moczowego, przerostu gruczołu krokowego.
Minister Kopacz wyjaśniła, że z listy refundacyjnej wykreślono 140 pozycji. Są to leki, których już się nie produkuje, albo zostały wycofane z obrotu, a pozostawały na liście.

Minister zdrowia podpisze nową listę leków w czerwcu, po konsultacjach. Resort zaprezentował także wzór nowych recept. Wiceminister Marek Twardowski podkreślił, że recepty mają 6 zabezpieczeń, które chronią je przed sfałszowaniem. Są to między innymi znaki wodne z logo NFZ, mikrodruki, kolorowe nitki świecące w lampie UV, podobne do tych, jakie znajdują się na banknotach. Wiceminister Twardowski uważa, że wprowadzenie nowego wzoru recept przyniesie milionowe oszczędności dla budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.