Facebook Google+ Twitter

Ewa Kopacz zostaje. Wniosek PiS o odwołanie minister nie przeszedł

Posłowie opowiedzieli się przeciw zgłoszonemu przez klub parlamentarny PiS wnioskowi o wotum nieufności dla minister zdrowia. Ewa Kopacz pozostaje na stanowisku.

Ewa Kopacz i Donald Tusk przed głosowaniem nad wnioskiem o wotum nieufności dla minister zdrowia / Fot. PAP/Radek PietruszkaGłosami Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i lewicy przepadł w Sejmie zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość wniosek o wotum nieufności dla minister zdrowia. Inicjatywę PiS poparło 141 posłów, 248 było przeciw.

Jak po zakończeniu głosowania podkreślał premier Donald Tusk, ten wynik to rekord wśród głosowań nad sejmowymi wnioskami o wotum nieufności - jeszcze nigdy postawiony pod ocenę parlamentarzystów minister nie uzyskał aż tylu głosów poparcia.

Podczas czwartkowej debaty posłowie PO i PSL zapowiadali, że będą głosowali przeciwko wnioskowi PiS. PJN deklarowało wstrzymanie się od głosu, a SLD miało w nim nie uczestniczyć. Po ogłoszeniu wyniku głosowania znaczna część posłów klaskała.

Wniosek o wotum nieufności wobec Kopacz PiS złożyło w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Uważa ją za złą minister, fatalnie ocenianą przez Polaków. Zdaniem PiS, Kopacz powinna zapłacić stanowiskiem za "szerokie otwarcie bramy do prywatyzacji szpitali". Według opozycji, jej odwołanie może pomóc w zatrzymaniu komercjalizacji polskiej służby zdrowia.

Czytaj też: SLD o wniosku ws. odwołania Kopacz: Wojna prawicy nas nie interesuje


Kopacz mówiła podczas czwartkowej debaty, że PiS traktuje pacjentów jako "amunicję wyborczą". Straszycie pacjentów prywatyzacją - zarzuciła opozycji. Powiedziała dziennikarzom po wystąpieniu w Sejmie, że proponuje prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu debatę na temat sytuacji w ochronie zdrowia. "Być może prezes jest wprowadzany przez złych ludzi w błąd co do tego, co się w tym systemie dzieje" - mówiła minister zdrowia.

Według Kopacz PiS krytykuje każde jej działanie mające na celu poprawę jakości leczenia, a tym samym losu polskich pacjentów. "Opozycja nie może mi odebrać osobistego szacunku do pacjentów i determinacji w walce o ich dobro" - podkreślała podczas sejmowej debaty. Dodała, że wierzy, iż reforma, którą proponuje PO, przyczyni się do naprawy systemu ochrony zdrowia.

Z kolei według Bolesława Piechy (PiS) wszystkie szpitale będą nastawione na zysk, ponieważ w ustawie o działalności leczniczej nie przewidziano zabezpieczeń. "Furtka do prywatyzacji jest otwarta" - podkreślił Piecha.

Poseł zarzucił PO, że pomimo obietnic wyborczych nie zwiększyła nakładów na służbę zdrowia, nie doprowadziła do poprawy zarobków lekarzy i pielęgniarek oraz do skrócenia kolejek do świadczeń medycznych. "Działania rządu są działaniami pod publiczkę" - ocenił Piecha. "Non possumus pani minister, dalej nie można" - mówił podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie.

Czytaj też: W Sejmie ruszyła debata o odwołanie minister Kopacz

Minister zdrowia bronił premier Donald Tusk. Jego zdaniem, "w głowach polityków PiS pokutuje myśl, że lekarz i pielęgniarka powinni pracować za darmo, w kamaszach". "Trzeba naprawdę mieć odwagę, mieć gotowość do poświęcenia, kwalifikacje, żeby sprawować urząd, jak to robi minister Ewa Kopacz, i tak wyraźnie odróżniać się od poprzedników" - mówił Tusk w Sejmie. Nawiązując do decyzji o niezakupieniu szczepionek przeciw wirusowi grypy A/H1N1 szef rządu przypomniał, że Kopacz "jako jedyna w Europie postawiła się firmom farmaceutycznym, a po kilku miesiącach zbierała gratulacje ze wszystkich stolic, które dały się namówić na ten dziwny biznes".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

dg
 • dg
 • 29.05.2011 05:09

Pani minister czy nie mogla by pani znalezc jakies tanie miejsce w psychiatryku dla prezesa???

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
 • ela
 • 28.05.2011 19:23

az @ - których i gdzie ? napisz ,bardzo proszę .

Komentarz został ukrytyrozwiń
az
 • az
 • 28.05.2011 17:49

mamy koniec maja { 5/12}, a już skończyły się limity z NFZ w niektórych specjalistycznych POradniach .
Pytam Kopacz, czy należy chorować w pierwszym półroczu, czy lepiej kręcić lody przez cały rok wzorem "POlityków" ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 28.05.2011 13:03

A na zdjęciu obok pani Kopacz mamy - jak słyszeliśmy u wieśniaków na Wiejskiej - specjalistę od eunuchów. Czyżby Donek popierał jakąś nową "mniejszość seksualną"? Uważaj Donek, oni cienko piszczą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
tolo
 • tolo
 • 28.05.2011 11:13

wiadomo że kruk krukowi oka nie wykole,ręka rękę myje itd itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
 • elza
 • 27.05.2011 22:50

@ puchacz - zadłużenie powstaje bo placówkami rządzą lekarze ,którzy nie mają pojęcia o ekonomii , dają zawrotne kontrakty kolgom.,Nie ma gospodarki materiałowej, lekowej .żywieniowej ,epidemiologicznej .Zagospodarowania pomieszczeń wolnostojących , nadmiar łóżek [ stoją puste a za to trzeba płacić] Dlaczego sale operacyjne po 14 -ej stoją puste >? zamiast zarabiać. duzo by pisać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
 • elza
 • 27.05.2011 21:39

Panie Krzysztofie =ciągle odwołują bo mają darmowy czas antenowy na pyskówki ,często poza tematem .Kiedyś chwilę oglądałam występy pisowców w Sejmie - gorzej niż na bazarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 27.05.2011 15:28

coś na rzeczy jest bo zadłużanie szpitali wynika tylko z ich niedofinansowania tak można kazzdy zakład rozłożyć i potem prywatyzować tu pis ma rację

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
 • ela
 • 27.05.2011 13:38

Moralność [podwójna] pana Piechy wnioskodawcy PiS-u o odwołanie Kopacz - cytuję jego wypowiedż : alkoholik ,który był na samym dnie ,wysprzedawał co miał , wykonał kilka tysięcy aborcji [ za komuny ,bo były takie czasy ] a teraz murem stoi za zakazem wykonywania in vitro - wszystkim i wsadzać do więzienia lekarzy ,którzy będą robić. Hipokryzja pisowców jedna z wielu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
AS
 • AS
 • 27.05.2011 13:37

W całej Polsce musi nastąpić CZYTELNA DLA KAŻDEGO POLAKA REFORMA FINANSÓW PUBLICZNYCH,to co się obecnie dzieje to prawo dżungli,kto sprytniejszy ,kto z układami to więcej zarabia nie liczy się człowiek liczą się pieniądze chory system PAŃSTWA POLSKIEGO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.