Facebook Google+ Twitter

Ewa Lipska w Ostrowcu Świętokrzyskim: "Artystów weryfikuje czas"

Znana poetka i felietonistka, a od niedawna doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Ewa Lipska, spotkała się 25 czerwca 2012 roku z czytelnikami w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poetka Ewa Lipska. / Fot. Krzysztof KrzakPrzedstawiona przez dyrektorkę MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbietę Pomiankiewicz jako jedna z najwybitniejszych polskich poetek współczesnych, Ewa Lipska dziękuje za komplement i jednocześnie konstatuje: - Artystów brutalnie weryfikuje czas. To dopiero po latach można stwierdzić, czy artysta przeżył w świadomości na przykład czytelników, czy go już nie ma. I przywołuje przykład Stanisława Przybyszewskiego, twórcy niesłychanie ważnego dla swojej epoki, Młodej Polski, a dzisiaj pamiętają o nim jedynie badacze literatury i studenci polonistyki.

Następnie poetka dokonuje autoprezentacji: - Studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych, ale na szczęście dla polskiego malarstwa nie maluję, co nie znaczy, że ta dziedzina sztuki mnie nie interesuje. Ale zawsze wydawało mi się, że słowem mogę przekazać więcej niż przy pomocy obrazu.Ewa Lipska czyta swoje wiersze. / Fot. Krzysztof Krzak

Ewa Lipska przypomniała też, że w latach 90. ubiegłego wieku pracowała przez 7 lat jako dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. To tam nie tylko propagowała sztukę polską, ale także zaczęła pisać prozę poetycką, którą zawarła potem w zbiorze "Droga Pani Schubert" i której fragmenty przeczytała podczas ostrowieckiego spotkania. Oprócz tego poetka zaprezentowała wybrane wiersze z tomów "Gdzie indziej" i "Pogłos". Ci, którzy przyszli na spotkanie do czytelni przy ulicy Wardyńskiego, mieli wyjątkową okazję do posłuchania tekstów piosenek, które Ewa Lipska napisała dla takich wykonawców, jak Skaldowie ("Nie domykajmy drzwi"), Jan Wojdak i Wawele ("Biały latawiec"), Grzegorz Turnau ("Nie baw się więcej kulą ziemską"), a przede wszystkim Anna Szałapak, która nagrała płytę "Serca na rowerach" z tekstami napisanymi specjalnie dla niej przez krakowską poetkę. Jej piosenki śpiewają też młodzi artyści "Piwnicy Pod Baranami".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Adrianno, cieszę się, że doceniasz życie kulturalne w Ostrowcu. Ja też doceniam to, co tu się robi dla kultury i dla ... mnie, bo mam o czym pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziw ogarnia, jak w Ostrowcu Świętokrzyskim kwitnie życie kulturalne. Inicjatywy spotkań autorskich nadzwyczajne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący tekst. Szkoda, że tak daleko było to spotkanie ... bo uwielbiam wiersze Ewy Lipskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.