Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

966 miejsce

Ewa Piątkowska: problemy zostawiam poza ringiem

Wywiad z Ewą Piątkowską, zawodową pięściarką, która w kwietniu zdobyła pas WBC Silver. Wygrała siedem walk na zawodowych ringach. Wcześniej, przez wiele lat grała w rugby, występowała m.in. w Tygrysicach Sochaczew i Reprezentacji Polski.

Ewa Piątkowska / Fot. Agnieszka LendzionCzy uważasz, że psychika odgrywa ważną rolę w boksie?
Ewa Piątkowska: Psychika odgrywa kluczową rolę w każdym sporcie, a w sportach walki szczególnie. Jest ważna podczas przygotowań – pomaga dawać z siebie wszystko, nawet gdy nie ma się ochoty na trening, utrzymywać zdrową dietę, wypoczywać w odpowiedni sposób. Przed występami trzeba się skutecznie zmotywować i opanować stres, który towarzyszy walce i występom publicznym. Podczas pojedynku często trzeba zmierzyć się z kryzysami, zmusić się do walki mimo braku sił. Ważne jest też oddzielenie życia sportowego od prywatnego – nie można wnosić swoich problemów do ringu. Mocna psychika i umiejętności fizyczne są jak koła w rowerze – musisz mieć oba, żeby pojechać.

Co myślisz, patrząc przeciwniczce prosto w oczy tuż przed walką, na kilkadziesiąt sekund przez pierwszym ciosem? Niektórzy pięściarze twierdzą że po tym spojrzeniu wiedzą że wygrają. To prawda czy mit?
Nie wierzę w takie deklaracje. Historia boksu zna kilku mistrzów świata, którzy tuż przed pierwszym gongiem unikali wzroku przeciwnika. Nie przykładam dużej wagi do patrzenia w oczy przeciwniczki ani na ważeniu, ani przed walką.

A muzyka, przy której zawodnik czy zawodniczka wchodzi na ring? Ma dla ciebie znaczenie?
Nie jest to już dla mnie takie ważne, jak na początku kariery. Czasami wyjście do ringu trwa tak krótko, że piosenka jest wyłączana, zanim zdąży się „rozkręcić”. Niemniej chwila muzyki może stworzyć dobrą atmosferę na hali.

Przy jakich utworach już wchodziłaś na ring?
Do ringu wychodziłam między innymi przy utworach „Come With Me” – Puff Daddy i Jimmy Page, „Free Your Mind” - En Vogue, „Hungry”- Rob Bailey and The Hustle Standard, „Wildest Moments” – Jessie Ware, „Rama Lama (Bang Bang)” – Roisin Murphy, czy „Ali Bomaye” – The Game.

A czego słuchasz podczas biegania?
Podczas biegania motywuje mnie głównie hip hop amerykański, polski i francuski, stary rock z Polski, USA i Anglii, łagodne piosenki rockowe, a nawet ballady – wszystko zależy od tego, w jakim jestem nastroju.

Czy w twoim życiu jest czas na coś poza boksem?
Jestem wielką miłośniczką filmów, wszelkich sportów i od niedawna psów. Kto wie, może po zakończeniu kariery sportowej otworzę jakiś biznes związany z psami? To i czytanie są moimi ulubionymi formami spędzania wolnego czasu.

Co czytasz?
Mało beletrystyki, raczej wolę takie książki, z których mogę się czegoś dowiedzieć i nauczyć, czyli podręczniki lub reportaże.

A ulubione filmy?
Jest ich tak dużo, że skupię się tylko na tych sportowych. "Moneyball", "He Got Game", "The Fighter", "Draft Day", "Foxcatcher", "Coach Carter", "The Blind Side", "Any Given Sunday"..

Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Nikodem Pałasz


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.