Facebook Google+ Twitter

"Ewa", uwiodła trzech oferentów

Elewator "Ewa" to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Szczecina, kojarzony od 80 lat z wizerunkiem portowego miasta Szczecina. Przez lata był też wizerunkiem czołówki Telewizji Szczecin.

Elewator Elewator „Ewa”, własność Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, pod zarządem Przedsiębiorstwa Usług Portowych "Elewator Ewa" Sp. z.o.o, od 2012 r nie był wykorzystywany do przechowywania zboża. Obok starego Elewatora "Ewa" powstał nowy niski elewator „Danuta”, w którym koszt przeładunku zboża jest trzykrotnie niższy niż w starym elewatorze „Ewa”. Na modernizację i ponowne uruchomienie elewatora Ewa potrzeba będzie ponad 30 mln zł.

„Cudownie byłoby, gdyby elewator został zburzony”, te upublicznione słowa Ryszarda Warzochy prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, kosztowały go utratę funkcji prezesa. Oburzeni mieszkańcy Szczecina, podnieśli „larum, że elewator Ewa to zabytek techniki, porównywany do żurawia (dźwigu portowego), jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska i nie można go, ot tak wyburzyć. Przekonywali, że elewator „Ewa” to obiekt historyczny, znajdujący się pod opieką konserwatora zabytków.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujscie, odstąpił więc od koncepcji wyburzenia Ewy i zorganizował przetarg na jej dzierżawę. Jeżeli znalazłby się chętny, port będzie miał na kilkadziesiąt lat (30) kłopot z głowy. W środę otwarto oferty przetargowe które wpłynęły na przetarg. Złożyły je spółki: Glencore Polska, AB Linas Agro z Litwy oraz CM Holding z Danii. Najkorzystniejszą ofertę złożyła duńska firma CM Holding: 174 tys. zł miesięcznego czynszu, przy wielkości rocznego przeładunku na poziomie 375 tys. ton.

Oferta litewskiej AB Linas Agro, to 170 tys. zł czynszu i 380 tys. ton rocznych przeładunków, Glencore Polska zaproponowała 130 tys. zł czynszu przy 350 tonach obrotu. Teraz komisja zweryfikuje oferty pod względem formalnym. Wyłonionego prze komisję dzierżawcę, będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Nadzorcza ZMPSiŚ, być może już na posiedzeniu 28 kwietnia 2015 r. Kubatura elewatora „Ewa” to 73 tys. m sześciennych, pozwalająca na przechowywanie 50 –55 tys., ton zbóż.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W przetargu zwycięża duńska firma Copenhagen Merchans Holding.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba jednak 80 - te urodziny, przejdą bez echa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leciwa, bo 80-letnia Ewa uwiodła trzech oferentów. Ciekawy jestem czy będą obchodzone 80-te urodziny powstania (zbudowania) Ewy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.