Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3819 miejsce

Ewangelicy obchodzili Święto Reformacji

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-11-01 09:36

W dniu dzisiejszym przypada Święto Reformacji. Przypomina ono o wydarzeniach, które miały miejsce 31 października 1517 roku. Wtedy to, mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 Tez, w których protestował przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów.

Marcin Luter przybija tezy na drzwiach kościoła / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Luther95theses.jpg&filetimestamp=20080324141731 Święto Reformacji przypomina o wydarzeniach, które miały miejsce 31 października 1517 roku. Wtedy to, mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 Tez, w których protestował przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów.

Pisał w nich między innymi:
Teza 50. Należy nauczać chrześcijan, że gdyby papież wiedział o wszystkich szachrajstwach kaznodziejów odpustowych, raczej by w stos popiołów zamienił katedrę św. Piotra, aniżeliby miała być budowana kosztem skóry, krwi i ciała jego owieczek.

Teza 51. Należy nauczać chrześcijan, że papież nie szczędziłby swych własnych pieniędzy, chociażby nawet kościół św. Piotra miał być na ten cel sprzedany, byle udzielić wsparcia potrzebującym, od których obecnie kaznodzieje odpustowi wyłudzają ostatni grosz.

Teza 62. Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Teza 94. Należy upominać chrześcijan, aby usiłowali iść za Chrystusem jako głową swoją, przez krzyż, śmierć i piekło."

Tezy napisane były po łacinie i skierowano je do teologów. Miały stanowić podstawę do dyskusji. Wywołały konsekwencje, których wówczas nikt nie był w stanie przewidzieć.

Święto Reformacji ustanowiono w 1667 roku decyzją księcia Jerzego II Saksońskiego. Pod uwagę brano i inne daty np. 10 listopada (dzień urodzin Lutra), 18 lutego (dzień śmierci Lutra) czy choćby 25 czerwca (pamiątka Konfesji Augsburskiej).

Wydarzenie to ma dziś ekumeniczny charakter. Przypomina bowiem o odpowiedzialności każdego chrześcijanina za Kościół.

Na świecie jest ponad 70 mln luteran. W Polsce zaś najwięcej mieszka na Śląsku Cieszyńskim.
W diecezji cieszyńskiej nabożeństwa zostały odprawione wieczorem. Duchowni wygłosili
kazania, którym towarzyszyły przedstawienia nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła.
Można było również usłyszeć hymn Kościoła Luterańskiego "Warownym grodem jest nasz Bóg". (link do pieśni )

Róża Lutra / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:LutherRose.jpg&filetimestamp=20090506035117

Z kolei bp Tadeusz Szurman - zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko - augsburskiego mówił o tym co łączy ewangelików, katolików i prawosławnych: "Nowym wspólnym praktycznym działaniem Kościołów jest odważna walka o godność ludzką, o zachowanie życia, o przestrzeganie biblijnych zasad etycznych i moralnych. Coraz częściej mamy też świadomość, że mimo istniejących różnic stajemy się pojednaną, miłującą się wręcz różnorodnością, w której nie tylko przechowujemy swoje konfesyjne wartości, ale wzajemnie się wzbogacamy".

Podczas nabożeństwa, za działania na rzecz tolerancji, wręczono Śląskie Szmaragdy. W ciągu 6 lat zostali nimi uhonorowani : przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, arcybiskupi Damian Zimoń i Alfons Nossol, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. Ewa Chojecka, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Harasimowicz, prof. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś i sportowiec Adam Małysz.

Święto Reformacji obchodzą luteranie, a także wyznawcy Kościoła ewangelicko-reformowanego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, a także inne wspólnoty protestanckie.

Na podstawie PAP, Wikipedii i źródła własne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Historyczne wydarzenie, o którym dobrze jest przypominać. Tezy miały pewne ważne przesłanie. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.