Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19927 miejsce

eWKratke. Blog zza krat

Osadzone piszą teksty, my wstawiamy je do sieci, przynosimy im wydrukowane komentarze, publikujemy ich odpowiedzi. Jesteśmy ich rękami, oczami, interfejsem.

 / Fot. Archiwum *„Prawda? Dla każdego, z reguły, prawdą jest coś indywidualnego, innego. Często zależy od tego, co chcemy  / Fot. Archiwum osiągnąć. Czasem prawda nie jest wygodna i rodzi się konflikt interesów. Wolę gorzką prawdę od słodkiego kłamstwa. Czuję się pewniej”. /UA/

*„Moje dzieciństwo było „niby” szczęśliwe. Ale tak naprawdę brakowało mi mamy. Owszem, miałam oboje rodziców, dziadków i siostrę. Dla matki wszystko i wszyscy inni byli jednak ważniejsi. Dziś sama mam dzieci i każdą wolną chwilę chciałam poświęcić tylko im. Alkohol wygrał z „Nami”. Od dłuższego czasu nie utrzymuję kontaktów z rodzicami, ale tak mi często ich brakuje, że rozrywa mnie od środka”. Agnieszka

*„Czy jestem więźniem? Tak. Jak długo? Zamknięta w więzieniu: od 1,5 roku. Uwięziona w labiryncie pełnym pułapek, stworzonym przez mój umysł: od lat. Cały paradoks polega na tym, że dopiero tutaj, w więzieniu odnajduję proste ścieżki życia, prowadzące do szczęścia. Nie boję się już żyć, bo odnalazłam w sobie siłę, aby stawić czoła swoim lękom i pokonać je”. Feniks

*„26 maja obchodzimy święto, które jest dla mnie bardzo ważne. Owszem, mam matkę, wydaje mi się, że w jakimś stopniu ją kocham, ale na szacunek trudno mi się zdobyć. Mimo to, życzę jej wszystkiego najlepszego. Jednak w tym dniu jest również moje święto, bo ja też jestem matką. Mam cichą nadzieję, że dzieci każdego dnia, nie tylko 26 maja, będą pamiętać, że bardzo je kocham i nie ma ważniejszych osób w moim życiu. Są światełkiem, które zapala się w moim sercu i głowie codziennie rano, gdy wstaję na poranny apel”. Niuncia

 / Fot. Jerzy KirzyńskiTo tylko niektóre wypowiedzi osadzonych z majowych wpisów dotyczących: Post-prawdy, Czego mi brakowało w dzieciństwie?, Czy jestem więźniem?, Zatrzymaj się, czasami odwróć, spójrz na swoje życie z innej perspektywy i zacznij wyciągać wnioski, Moje miejsce na Ziemi!

„eWKratke” powstał dzięki warsztatom pisania, które Fundacja „Dom Kultury” prowadzi od trzech lat w Areszcie Śledczym / Fot. Jerzy Kirzyński Warszawa-Grochów z kobietami na oddziale zamkniętym. Pod kierunkiem Leszka Wejcmana i Joli Koral powstaje pismo osadzonych „W Kratkę”. Blog „eWKratke” jest kolejnym etapem tych działań.

Blog ten, czytamy w Regulaminie, służyć ma budowaniu komunikacji, pozytywnych praktyk społecznych, przeciwdziałaniu wykluczeniu, rozwijaniu empatii i wrażliwości międzyludzkiej.

Od lewej: Jola, Ela, Joasia, Małgosia, Justyna / Fot. W pisaniu, wyborze i redakcji tekstów pomagają osadzonym Jolanta Koral i Leszek Wejcman.

Stroną graficzną, techniczną zajmuje się Małgorzata Brus. Jest też autorką zamieszczanych fotografii.

W przepisywaniu tekstów pomagają wolontariusze.

- Niemożliwe staje się możliwym. Osadzeni mają głos. Z definicji wykluczeni z życia społecznego, kulturalnego, cyfrowego – tu / Fot. Archiwum piszą o sobie i o swoich sprawach, odpowiadają na pytania, podejmują rozmowę.

 / Fot. Archiwum Dzieje się to dzięki otwartości dyrekcji Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów, dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i kreatywności ludzi z Fundacji „Dom Kultury”.

Administratorem i moderatorem blogu jest Fundacja „Dom Kultury”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.