Facebook Google+ Twitter

Ewolucja - czy jest o co się spierać?

Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument - "Kościół wobec ewolucji". Dyskusje dotyczące ewolucji nigdy chyba nie należały do spokojnych pogawędek przy ciasteczku...

fot. A. KarłowskaOstatnio znów było głośno o ewolucyjnych dyskusjach. W świecie polityki, w szkole, na lekcjach katechezy. Jak we wszystkich tematach dotyczących relacji Bóg - świat - człowiek, tak też w tym przypadku dochodzi się w pewnym momencie do punktów zapalnych na zatknięciu płaszczyzny religii i nauki. Tymczasem... zupełnie niepotrzebnie.

Głos kościoła

Kościół nie milczy. W dokumencie wydanym przez Rade Naukową Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Bożym. Krytykowane jest stwierdzenie o ślepej zależności człowieka od determinizmów świata oraz wybór skrajnego, fideistycznego kreacjonizmu. Oba te stanowiska stanowią wypaczenie właściwego rozumienia człowieka jako osoby, bytu wolnego i rozumnego. Jest też przypomnienie (a przypominać to trzeba chyba nieustannie), że Biblijnego opisu stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, nie należy traktowac dosłownie. Było to juz wielokrotnie podkreślane, np. w dokumencie wydanym w 1993r. "Interpretacja Pisma Świętego w Kościele".

Z tekstem dokumentu "Kościół wobec ewolucji" można zapozanć się tutaj: http://ekai.pl/kultura/?MID=11915

Głos filozofów

Jan Paweł II (teolog ale i filozof) w 1996r., w przesłaniu do Papieskiej Akademik Nauk ukazywał działanie Boga Stwórcy, wyrażające sie w procesach ewolucji. Ks. prof. dr hab. Michał Heller (PAT, Kraków) i ks. abp prof. dr hab. Józef Życiński (Katolicki Uniwersytet Lubelski) są w grupie naukowców, którzy podpisali się pod oświadczeniem katolickich wykładowców filozofii przyrody, wydanym w październiku tego roku. Był to kolejny głos w dyskusjach: religia a ewolucja. W treści oświadczenia są zawarte słowa wyrażające krytykę wobec "antynaukowego fundamentalizmu" oraz prób radykalnego rozdzielenia teorii nauk przyrodniczych i nauczania kościoła. Ważne, by nie tworzyć podziałów tam, gdzie ich obecność po pierwsze nie jest konieczna a po drugie - po prostu szkodzi. Kolejny raz widać, że najczęstszym źródłem krytyki jest brak wiedzy albo emocje.


 
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego chore?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2006 00:48

przede wszystkim ja absolutnie nie rozumiem jak można w obecnych czasach mieszać religię i naukę - to jest chore

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.