Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewolucja - czy jest o co się spierać?

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
fot. A. Karłowska
fot. A. Karłowska
Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument - "Kościół wobec ewolucji". Dyskusje dotyczące ewolucji nigdy chyba nie należały do spokojnych pogawędek przy ciasteczku...

Ostatnio znów było głośno o ewolucyjnych dyskusjach. W świecie
polityki, w szkole, na lekcjach katechezy. Jak we wszystkich tematach dotyczących relacji Bóg - świat - człowiek, tak też w
tym przypadku dochodzi się w pewnym momencie do punktów zapalnych na zatknięciu płaszczyzny religii i nauki. Tymczasem... zupełnie niepotrzebnie.

Głos kościoła

Kościół
nie milczy. W dokumencie wydanym przez Rade Naukową Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że ewolucja pozostaje
w harmonii z wielkim planem Bożym. Krytykowane jest stwierdzenie o ślepej zależności człowieka od determinizmów świata oraz wybór skrajnego, fideistycznego kreacjonizmu.
Oba te stanowiska stanowią wypaczenie właściwego rozumienia człowieka jako osoby, bytu wolnego i rozumnego. Jest też przypomnienie (a przypominać to trzeba chyba nieustannie), że Biblijnego opisu stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, nie należy traktowac dosłownie. Było to juz wielokrotnie podkreślane, np. w dokumencie wydanym w 1993r. "Interpretacja Pisma Świętego w Kościele".

Z tekstem dokumentu "Kościół wobec ewolucji" można zapozanć się tutaj: http://ekai.pl/kultura/?MID=11915

Głos filozofów

Jan Paweł II (teolog ale i filozof) w 1996r., w przesłaniu do Papieskiej Akademik Nauk ukazywał działanie Boga Stwórcy, wyrażające sie w procesach ewolucji.
Ks. prof. dr hab. Michał Heller (PAT, Kraków) i ks. abp prof. dr hab. Józef Życiński (Katolicki Uniwersytet Lubelski) są w grupie naukowców, którzy podpisali się pod oświadczeniem katolickich wykładowców filozofii przyrody, wydanym w październiku tego roku. Był to kolejny głos w dyskusjach: religia a ewolucja. W treści oświadczenia są
zawarte słowa wyrażające krytykę wobec "antynaukowego fundamentalizmu" oraz prób radykalnego rozdzielenia teorii nauk przyrodniczych i nauczania kościoła. Ważne, by nie tworzyć podziałów tam, gdzie ich obecność po pierwsze nie jest konieczna a po drugie - po prostu szkodzi. Kolejny raz widać, że najczęstszym źródłem krytyki jest brak wiedzy albo emocje.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto