Facebook Google+ Twitter

Exodus ślimaków

Ślimak, symbol powolnego dążenia do celu. W obliczu powodzi bezpiecznie znajduje suchy ląd. Czy może być dla nas przykładem?

Exodus ślimaków / Fot. I. Koptoń-RyniecWszyscy spieszą się, by zdążyć przed wielką wodą. Ucieczka odbywa się w tempie narzuconym przez żywioł. Dwunożni i wyprostowani mają zdawałoby się największe szanse, choć niestety nie wszystkim udaje się dotrzeć cało do suchego lądu. Czteronożne stworzenia, mimo większej ilości kończyn, wcale nie mają większych szans. Na suche lądowanie może liczyć tylko niewielka ich część. Powodziowa turystyka skupia się na "pływakach", którzy z prądem, bez użycia siły własnych mięśni, podążają do morza. Kres podróży już za chwilę.

A co z jednonożnymi? Powoli i systematycznie docierają na najbliższe, suche kępy. Ślimak - symbol niespiesznego, choć nieustannego dążenia do celu. W starożytności wyobrażał ciągłą odnowę.

Choć ten niepozorny mięczak zamieszkuje muszlę stanowiącą dom i azyl, również on zmuszony bywa do ucieczki. Popularne w Polsce lądowe winniczki, dokonały masowego exodusu. Tereny zalewowe zaroiły się od ślimaczych rodzin, które wyparte z nadbrzeżnych zarośli, przeniosły się na pozostałą część suchego i zielonego lądu.

Winniczkowe familie już wkrótce odnajdą się na nowym terytorium. A co z dwunożnymi? Czy wystarczy im determinacji i sił w poszukiwaniu swojego nowego miejsca na ziemi? Odarci przez falę ze swoich skorup, często nie mają już sił i możliwości dokonania zmian w swoim otoczeniu.

Wśród Indian Meksyku, ślimak jest symbolem "wchodzenia" do serca i wzajemnego porozumienia wspólnoty, podczas gdy muszla definiuje świat i jego zmienność.

Przyjrzyjmy się więc ślimakom bardzo uważnie. Postawieni na dwie nogi mamy przecież więcej możliwości. Nieśmy pomoc potrzebującym nie tylko w obliczu wielkich żywiołów, lecz w nieustającym marszu małych kroków, zapewnijmy bezpieczny i pewny exodus.

Wkra / Fot. I. Koptoń-RyniecNa butelce / Fot. I. Koptoń-RyniecRozlewisko Wkry / Fot. I. Koptoń-Ryniec

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.