Facebook Google+ Twitter

Expo 2010. Aktorzy z Polski w wideoklipie na zakończenie wystawy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-25 16:49

Kierownictwo Wystawy Światowej Expo w Szanghaju zaprosiło artystów kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” do wystąpienia w oficjalnym wideoklipie, który będzie podsumowaniem Expo 2010.

Sztuki walki, taniec z szarfami, fruwające proporce, świst mieczy – to niektóre tylko elementy spektaklu „Córka Króla Smoka”, pokazywanego na coraz bardziej popularnej na Expo scenie przed Pawilonem Polski. Przez kolejne trzy dni artyści z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, którego wizytę w Szanghaju zorganizowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, zbierali od licznie zgromadzonej chińskiej publiczności zasłużone brawa. Za kunszt aktorski, ale także za widoczną fascynację kulturą Państwa Środka.

– Idea spektaklu pojawiła się dwa lata temu, gdy przy wsparciu Ambasady Chin w Polsce i we współpracy z Szanghajskim Teatrem Lalek mogliśmy podejrzeć kulisy chińskiego teatru cieni, odkryć symbolikę tradycyjnych postaci opery pekińskiej i poznać charakter najczęściej stosowanych rekwizytów – wspomina Irena Dragan, reżyser przedstawienia i autorka adaptacji.
I rzeczywiście, kielecka inscenizacja „Córki Króla Smoka” jest na wskroś chińska, choć wystawiana w polskiej wersji językowej. W oryginalnej inscenizacji sporą rolę odgrywają multimedia, które malują przestrzeń sceniczną i teatr cieni. Te elementy musiały „zostać w domu”, gdyż scena przed Pawilonem Polski nie jest – rzecz jasna – zamkniętą przestrzenią. Po tych zabiegach, paradoksalnie, przedstawienie zyskało na dynamice. A to Chińczycy odwiedzający Expo lubią najbardziej…

– Aby jeszcze bardziej ułatwić widzom chińskim odbiór sztuki, zaproponowałem twórcom, by dokonali „adaptacji adaptacji”, tzn. podzielili spektakl na sceny. Wszystko po to, by mandaryński lektor mógł objaśniać na bieżąco fabułę „Córki Króla Smoka”, opowiadając widzom streszczenia poszczególnych odsłon – opowiada Sławomir Majman, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2010, na którym spoczywa odpowiedzialność za kształt organizacyjny i artystyczny całej naszej obecności na Wystawie Światowej.

Kieleckie smoki zostały znakomicie przyjęte przez pawilonową publiczność, przyzwyczajoną już do przeboju Pawilonu Polski – interaktywnego smoka wycinankowego. Kilka dni wcześniej przedstawienie otrzymało dwa wyróżnienia: I nagrodę za scenografię i nagrodę specjalną jury II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych w Szanghaju. Na tym jednak nie koniec.
– Zaproponowałem kierownictwu Wystawy Światowej, by kieleccy artyści wystąpili w oficjalnym wideoklipie, który będzie podsumowaniem Expo 2010 – dodaje Sławomir Majman.
– Prapremiera filmu odbędzie się 31 października br. podczas gali z okazji zamknięcia Wystawy.

Szacuje się, że uroczystość obejrzy ponad miliard widzów na całym świecie.

Natalia Syrzycka-Mlicka
Materiał PR, opublikowany pierwotnie w http://www.paiz.gov.pl/20101021/kieleckie_smoki_w_Szanghaju

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.