Facebook Google+ Twitter

Exposé Donalda Tuska od A do Z. Sprawdź, co może się zmienić

Gdy w dobie kryzysu globalnego zaczynamy rozmawiać o gospodarce, to gra idzie o tak wielką stawkę, że patrzenie na nią tylko przez pryzmat polityki byłoby niepoważne. Co więc proponuje na ciężkie czasy Polakom rząd Donalda Tuska?

Sonda

Jak żyje Ci się w Polsce?

 / Fot. PAP/Radek Pietruszka"Ludzie akceptują zmiany tylko w razie konieczności, a dostrzegają konieczności tylko w obliczu kryzysu" - to słowa Jeana Monneta. Kryzys, który od 2008 roku ma charakter globalny, a na który szczególnie jako europejczycy i członkowie Unii Europejskiej patrzymy z niepokojem, jest bez wątpienia wielkim wyzwaniem dla Polski, zwłaszcza w czasie kiedy mityczna "zielona wyspa" zaczyna prawdziwie go odczuwać. Problemy nie są wydumane, a Polaków nie da się dłużej mamić względnie pozytywnymi wynikami rozwoju państwa. Nastał najwyższy czas działania w dziedzinie gospodarki, co więcej działania jak najmniej politycznego, choć przez polityków serwowanego. I tak polskie partie polityczne jedna po drugiej prześcigają się w debatach na temat tego jak polską gospodarkę uchować od recesji. Póki co spójrzmy jednak na propozycje tych, którzy władzę realnie sprawują i oceńmy pomysły premiera Tuska, w zaprezentowanym exposé. Czy są to pomysły realne czy polityczne i czy wotum zaufania w Sejmie będzie miało swoje odbicie w relacji rząd-społeczeństwo?

Słowem kluczem exposé premiera Tuska zdają się być inwestycje, które mają rozbujać polską gospodarkę i przy okazji nie utopić jej w falach recesji. Czasy trudne, a więc ryzyko duże, Polacy nie zniosą jednak dłużej gospodarczej stagnacji, a szczególnie nie zniesie jej klasa średnia. Inwestycje są więc konieczne, pytanie tylko jak inwestować? Transport jest dziedziną, która w Polsce kuleje zdecydowanie, natomiast transport kolejowy to wciąż największe z wyzwań bieżących. Dlatego do roku 2015 na modernizację kolei rząd chce przeznaczyć 30 mld złotych. To blisko dwa razy więcej niż w ciągu pięciu ostatnich lat rządów Platformy. Gdyby projekt ten udało się zrealizować, to być może zachęciłoby to Polaków do wybierania kolei. Koniecznych zmian w kolejnictwie jest jednak dużo, a podróżujący najlepiej wiedzą, jak blado wypada u nas ten środek lokomocji: potrzebna jest zarówno wymiana trakcji jak i taboru kolejowego. Eksperci oceniają jednak szanse w obszarze kolejnictwa jako realne.

"Pytanie tylko jak wysoko premier postawi poprzeczkę swoim urzędnikom i jak będzie ich rozliczał z postawionych im zadań" - mówi dla "Rzeczpospolitej" Zbigniew Jakubas - szef firmy Feroco i Newagu. To jest jednak poważne zagrożenie, bowiem rozrośnięta armia urzędników, a w zasadzie nowa klasa społeczna - klasa urzędnicza jest w Polsce uprzywilejowana i pozbawiona poczucia twardej ręki rządu. Premier Tusk nie będzie miał łatwego zadania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Myślałem że podejmiesz wyzwanie i faktycznie zrobisz alfabet z expose np. A - autostrady, B, C, D itd. to dopiero było by ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk nie zrealizuje żadnego projektu który będzie służył zwykłym ludziom. Los Polaków jest im obojętny, wszystko co robią jest na pokaz, aby nie utracić władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.