Facebook Google+ Twitter

Expose premiera Tuska. Pierwsze komentarze z sejmowych kuluarów

- Było kilka chwytów PR-owskich, premier udaje greka i niektóre ważne tematy pominął - komentuje Tadeusz Cymański. Eugeniusz Kłopotek po wystąpieniu szefa rządu poparł 16 z 22 przedstawionych przez niego punktów. W kuluarach sejmowych słychać bardzo różne komentarze.

Premier Donald Tusk zapowiedział w swoim wystąpieniu politykę spełniania małych, realnych celów. - Nie jestem specjalistą i nie będę specjalistą od wielkich, romantycznych wizji, od wielkich ideologicznych uniesień. Tak naprawdę, przez te 5 lat i także najbliższe kilka lat, jeśli będę miał taką możliwość, będę miał jeden cel i jedno marzenie, bo mam wrażenie, że to są te cele i marzenia, być może małe i przyziemne, które mają zwykli Polacy. Ani robotnik, ani sprzedawca, ani student, ani kucharka, ani nauczyciel, ani ja, nie marzymy ani o wielkich zwycięskich wojnach, które w naszej historii częściej kojarzyły i kończyły się porażkami. Nie jesteśmy nasyceni jakimś wielkim narodowym mesjanizmem. Nie szukamy na siłę okazji, by znów składać jakieś wielkie ofiary. Polska ma już nie być chłopcem do bicia, a wzorem do naśladowania - powiedział na zakończenie.

- Znakomicie to pan Premier powiedział - komentował wystapienie Donalda Tuska szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński, w kuluarach sejmu - Mianowicie, że to co jest najważniejsze, to jest budowanie, realizowanie i zmienianie Polski w tych małych sprawach, bo z nich buduje się ta wielka wizja Polski, która goni Zachód. Jest to myślenie z wizją. Premier powiedział, że małe jest piękne. To stara prawda.

Donald Tusk zapowiedział m.in. przedłużenie urlopu macierzyńskiego z 6 do 12 miesięcy i obiecał zwiększone nakłady na budowę żłobków, a także większe dofinansowywanie przedszkoli, aby przeciwdziałać niżowi demograficznemu. Chce walczyć także podczas kryzysu gospodarczego o nowe miejsca pracy i utrzymać tempo wzrostu poprzez inwestycje, np. poprzez dalszą rozbudowę dróg i autostrad, modernizację kolei oraz wykorzystanie środków unijnych. Kołem zamachowym ma być powołanie spółki "Inwestycje polskie". Donald Tusk zapowiedział także inwestycje w gaz łupkowy i w bezpieczeństwo obronne państwa. Nie widzi jednak w tej chwili możliwości wprowadzenia składki ZUS do tzw. umów śmieciowych. - Czas, w którym Polacy każdego dnia troszczą się o to, aby utrzymać pracę, to nie jest czas, aby podrażać koszta pracy w żadnym wymiarze - powiedział. Było to niemałe zaskoczenie. Media spekulowały w ostatnich dniach, że Donald Tusk zapowie "ozusowienie" tych umów. Premier podkreślił jednak, że jest konieczne, aby składki na ZUS uiszczali najlepiej zarabiający obywatele.

- Ja uważam, tak jak premier, że nie możemy w średnim okresie czasu tolerować rzeczy, które są nieprawidłowościami. Nie może być tak, że niektóre osoby dobrze zarabiających, w ogóle nie płacą na ZUS - komentował minister finansów Jacek Rostowski.

Donald Tusk w swoim expose nie poruszył kwestii opodatkowania rolników. - Expose z ubiegłego roku nie przestało obowiązywać - powiedział dziennikarzom Jacek Rostowski. - Mówimy tutaj o nowych inicjatywach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ciekawe ile jeszcze expose Tusk będzie wygłaszał, to już 3 chyba...jeszcze pewnie z jedno będzie:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu stare hasła Tuska ZIELONA WYSPA śmiesznie to wychodzi na tle rosnącej recesji a już obiecywanie nowych miejsc pracy przez premiera na tle masowych zwolnień i upadku firm budowlanych no szkoda komentować ani to nie poważne ani śmieszne to tragedia lepiej by premier zajrzał prosto w oczy prawdzie a nie żył swoimi mowami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Hofman i zwolennicy PiS -u , władza nie jest dawana raz na zawsze .
Nie mam nic p-ko temu aby PiS wygrał kolejne wybory terminowo , demokratycznie.
Każda partia walczy o władzę , trudno żeby opozycja chwaliła wystąpienie Tuska . Mogła jednak się postarać o merytoryczny komentarz i kulturalne przedstawienie swoich racji . Słyszałam kilka wypowiedzi opozycji i byłam zażenowana poziomem kultury politycznej niektórych posłów . Poniżano majestat Wysokiej Izby

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne oszustwo Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

warto sie tym zajmować? Cala ta po to nadużywanie czasu przyszłego a gdy te czas nadchodzi wycofują się rakiem. Znienawidzona Kaczyński jest bardziej wiarygodny.

PO nie ma się co umawiać nawet na kawę - by Szmajdziński

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.10.2012 13:12

Tadeusz, nie Tomasz, Cymański.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.