Facebook Google+ Twitter

Expose Sikorskiego: integracja albo rozpad Unii Europejskiej

Polski minister spraw zagranicznych zasugerował konieczność reformy Unii Europejskiej. Propozycje Sikorskiego budzą kontrowersje - np. połączenie stanowisk szefa Komisji Europejskiej i prezydenta UE czy ogólnoeuropejska lista kandydatów do Europarlamentu.

 / Fot. Domena publicznaRadosław Sikorski, w drugim europejskim expose po Donaldzie Tusku, rysuje dość czarną wizję Europy. Wygłosił je w Berlinie, ponieważ do Niemców kierował apel o ratowanie będącej w kryzysie strefy euro. Sikorski uważa, że Unia wymaga reform, a te muszą być zdecydowane i mogą przerwać dotychczasowy status quo, np. aby wzmocnić instytucję Komisji Europejskiej, należałoby zmniejszyć liczbę komisarzy z obecnych dwudziestu siedmiu (tyle ile państw członkowskich) do dwunastu, tak by komisarze posiadali odpowiednią rangę. Gdyby doszło do zmian, powinni oni zajmować stanowiska w systemie rotacyjnym.

Polski minister uważa, że Unia stoi na rozdrożu - albo dojdzie do głębszej integracji, albo do rozpadu wspólnoty. Według Sikorskiego, przy zaciskaniu europejskich więzów, powinny zostać zachowane prerogatywy narodowe w określonych dziedzinach np. w kwestiach religijnych, moralnych czy też w sprawach podatkowych. Najbardziej kontrowersyjny jest pomysł wspólnej listy ogólnoeuropejskiej do Parlamentu Europejskiego, co miałoby ograniczyć tematy narodowe w kampanii wyborczej do PE. Sikorski uważa, że konieczne jest ograniczenie z trzech do jednej siedzib Parlamentu, co dałoby oszczędności na pułapie około 200 mln euro.

Wystąpienie było ciepło przyjęte, często przerywano Radosławowi Sikorskiemu brawami, a na koniec otrzymał gorącą owację. Wśród wyrażających swoje uznanie dla przemówienia Sikorskiego, był Horst Kohler - były prezydent Niemiec. Lider polskiej opozycji, Jarosław Kaczyński, uznał to wystąpienie za szkodliwe dla Polski i zakładające ograniczenie suwerenności Polski.

Źródło:
Gazeta Wyborcza


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tacy ludzie jak Typ Sikorski potrafi nawet wodę zamienić na wino , ale tylko dla tego by słuchaczy upić i nie mogli trzeźwo myśleć . Parę lat temu była Tzw. reforma systemu Ubezpieczeń Społecznych poszły 10 mil złoty na reformę na reklamę itp. emeryci mieli wizje .... miedzy innymi był taki minister Lewandowski pięknie opowiadał bajeczki jak to emeryt będzie na emeryturze w końcu mógł podróżować ... Oszukują nas NIE!!! (oni w to wierzą ), ale szkoda tylko że to wszystko jest bzdura i nie prawda . 85% zostało nabitych w kanał ,kiedy weszli do strefy euro stracili na tym i teraz tego żałują .Więc nie wiem dla czego Polski rząd koniecznie chce płynąć pod prod w brew wszystkim .

Komentarz został ukrytyrozwiń
no
  • no
  • 04.12.2011 00:01

Dawniej się podbijało państwa. Takie Imperium Rzymskie powstało przez podboje. A dzisiaj się po prostu przekupuje polityków i ludność. Takie są dzisiejsze podboje. To jest chyba bardziej kulturalne niż kiedyś, tylko zdajmy sobie sprawę: ten, kto głosował za, bo dostał 200 złotych od hektara, niech zda sobie sprawę, że sprzedał suwerenność swojego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
H
  • H
  • 29.11.2011 16:18

Sikorski to bardzo chory człowiek - trzeba szybko temu przeciwdziałać. To zdrada interesów Polski ,za zgodą Tuska i rządu ,oraz elit związanych z Platformą Obywatelską!

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 29.11.2011 15:08

Jeśli Unia się nie zreformuje i nie założy kagańca długom poszczególnych państw [ Polska nie może przekroczyć 55% PKB] ŻYJĄCYCH NA KREDYT PÓJDZIEMY Z TORBAMI WSZYSCY. Wystąpienie Sikorskiego bardzo dobre .Kaczyński bredzi od 20 lat więc powinniśmy się przyzwyczaić. To człowiek z poprzedniej epoki. Jest w opozycji i może mówić najbardziej kosmiczne teorie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek
  • Janek
  • 29.11.2011 14:38

Sikorskiemy w glowie nowe wielkie cesarstwo niemieckie gdzie on bedzie liderem koloni polskiej. on chce sprzedac Polske!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jack
  • jack
  • 29.11.2011 13:33

Zajmij się dobrem Polski!!i, a nie patrz szkopów i ruskich!!POżal się Boże ministrze Sikorski..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.